KAI testuje nový vrtuľník

11.07.2019

Juhokórejská firma Korea Aerospace Industries (KAI) uskutočnila 4. júla prvý let prototypu Light Armed Helicopter (LAH).

Skúšobný let nového vrtuľníka, vyvíjaného pre armádu Kórejskej republiky, sa konal v areáli spoločnosti v Sacheone. Celý let trval 20 minút a zúčastnili sa ho dvaja testovací piloti.

LAH bol vyvinutý na báze dvojmotorového vrtuľníku H155 od spoločnosti Airbus Helicopters. Spoločnosť KAI spustila vývoj nového vrtuľníku v júni 2015 a v decembri minulého roku predstavila prvý prototyp. Od januára 2019 prebiehali pozemné testy, ktoré mali potvrdiť funkčnosť hlavných systémov. V rámci nich sa v apríli uskutočnila aj pozemná skúška funkčnosti motorov.

Pohon nového vrtuľníku zabezpečuje dvojica turbovrtuľových motorov Arriel 2L2, ktoré vyvinula francúzska firma Safran Helicopter Engines v spolupráci s juhokórejskou Hanwha Techwin. 2L2 s výkonom 1 024 koní je najvýkonnejším variantom motorov rodiny Arriel. Výroba, údržba a generálne opravy týchto motorov by v budúcnosti mali prebiehať v továrni Changwon v Južnej Kórei.

Kanónovú výzbroj LAH predstavuje trojhlavňový guľomet Gatling kalibru 20 mm, ktorý sa nachádza pod nosom vrtuľníku. Stroj je vybavený krídlami, ktoré sú určené na nesenie protitankových rakiet domácej proveniencie. Pod nosom vrtuľníku je nainštalovaný elektro-optický a infračervený senzor. LAH by mal dosahovať rýchlosť 324 km/h a jeho maximálna vzletová hmotnosť by mala byť 4,9 tony.

Juhokórejská armáda plánuje kúpiť 214 vrtuľníkov tohto typu, pričom od roku 2022 majú začať nahrádzať zastarané MD500 Defender. Zavedenie do služby je naplánované na rok 2023.

Predstavitelia spoločnosti Airbus Helicopters, ktorí v roku 2015 vystúpili na Medzinárodnej výstave v oblasti leteckej a obrannej techniky v Soule (ADEX), uviedli, že spoločnosť očakáva, že predá medzinárodným zákazníkom 300-400 vrtuľníkov LAH. S výrobou týchto strojov sa počíta až do roku 2050.

Zdroj: KAI's Light Armed Helicopter conducts first flight