Kalašnikov predstavil kamikadze dron

18.02.2019

Na internete sa objavil videozáznam testovania najnovšieho ruského bezpilotného lietadla KUB-BLA. Tento malý kamikadze dron je momentálne vystavený aj na výstave zbraní IDEX-2019 v Abú Dabí v Spojených arabských emirátoch.

Dron bol vyvinutý spoločnosťou ZALA AERO, ktorá spadá pod koncern Kalašnikov. Tento systém už údajne prešiel testovacou fázou a je pripravený na nasadenie. 

Toto bezposádkové lietadlo má konštrukciu "lietajúceho krídla" s rozpätím 1,2 metra. Štartuje z katapultu a jeho pohon zabezpečuje bližšie nešpecifikovaný motor s dvojlistou vrtuľou, ktorá sa nachádza v zadnej časti trupu. Lietadlo je schopné stráviť vo vzduchu až pol hodiny, pričom dosahuje rýchlosť 80-130 km/h.

V závislosti od taktiky nasadenia môže KUB-BLA letieť vo väčších nadmorských výškach alebo nízkym letom kopírovať členitý terén. V záverečnej fáze letu sa vrhá kolmo na cieľ, čo bude pri použití  tradičných systémov protivzdušnej obrany komplikovať jeho elimináciu.

Štandardne sú súradnice cieľa na drone nastavené ešte pred jeho vypustením, môžu však byť aktualizované aj počas letu a to na základe záberov z jeho kamery. Bojová časť KUB-BLA má hmotnosť 3 kg, čo by malo stačiť aj na zničenie ťažkých obrnených vozidiel. Obzvlášť pri útoku zhora na najmenej chránenú časť vozidla. Len pre porovnanie, protitanková strela Kornet nesie 4,6 kg výbušnín a cez dynamickú ochranu prerazí pancier s hrúbkou až 1,3 m.

Zdroj: Ударный беспилотный комплекс «КУБ-БЛА» от концерна «Калашников»