Kanada dostala zelenú na nákup austrálskych stíhačiek

28.09.2018

Spojené štáty dali minulý týždeň súhlas k tomu, aby mohla Kanada kúpiť od Austrálie 25 použitých stíhačiek F/A-18A/B Hornet.

Akvizícia je doslova nevyhnutnosťou, keďže asi 75 lietadiel CF-18 Hornet, ktoré Kanada v súčasnosti prevádzkuje, je už na konci svojej životnosti a bude potrebovať významné vylepšenia, aby mohli fungovať ďalšie desaťročie. Ak pôjde všetko podľa plánu, prvá dvojica stíhačiek dorazí do Kanady v lete 2019 a zvyšok bude dodaný krátko potom. Kanadská vláda na tento projekt vyčlenila 500 miliónov dolárov. Nie je však jasné, či táto suma zahŕňa dodatočný nákup ďalších lietadiel, prípadne aj modernizáciu zakúpených strojov.

V minulosti Kanada plánovala nahradiť Hornety stíhačkami F/A-18 Super Hornet, avšak kvôli nevyriešeným obchodným sporom medzi týmito dvomi krajinami k dohode nakoniec nedošlo.

Sedem z 25 zakúpených stíhacích lietadiel bude skanibalizovaných a súčiastky z nich budú slúžiť ako náhradné diely pre lietadlá CF-18. Zvyšných 18 strojov bude zavedených do služby v Kráľovských kanadských vzdušných silách. Budú pridelené k 3. krídlu v Bagotville a 4. krídlu v Cold Lake, ktoré slúži na výcvik pilotov Hornetov.

Austrália v roku 1981 objednala 57 lietadiel F/A-18A a 18 F/A-18B, t.j. celkovo 75 lietadiel. Prevažná väčšina z nich bola poskladaná v Austrálii. V súčasnosti ešte stále lieta 71 z týchto stíhačiek, čo je úžasný dôkaz kvality austrálskeho pozemného personálu a pilotov. Hornety RAAF sú vekom aj konfiguráciou podobné tým kanadským a v priebehu rokov prešli tiež podobnou modernizáciou.

Austrálske letectvo vyradí všetky F/A-18 približne do roku 2023, kedy ich nahradia moderné stealth lietadlá F-35A. Tieto stíhačky 5. generácie by mali dosiahnuť počiatočné operačné spôsobilosti v roku 2020 a celkovo sa počíta s nákupom 72 kusov.

Kanada bude musieť zabezpečiť štrukturálne vylepšenie novozískaných Hornetov, ktorých vek už dosahuje takmer 40 rokov. Zároveň bude potrebné vylepšiť aj ich bojové schopnosti. To sa zrejme nezaobíde bez montáže nových AESA radarov integrácie protilietadlových striel AIM-120D, ktorých predaj už bol Kanade schválený pred niekoľkými mesiacmi.

Zdroj: U.S. OKs Canada's Purchase Of 25 Second-Hand Australian F/A-18 Hornets