Katar objednal turecké drony Bayraktar

17.04.2018

V marci sa v hlavnom meste Kataru Doha konal veľtrh obrannej techniky DIMDEX 2018. Na tomto veľtrhu podpísal Katar zmluvu o obstaraní šiestich tureckých bojových dronov Bayraktar.

Pre tureckého výrobcu Kale Baykar je to mimoriadne dôležitá udalosť, pretože ide o prvú exportnú objednávku. Bezposádkové lietadlá Bayraktar si doteraz objednali a prevádzkovali len turecké ozbrojené sily.

Bayraktar je bezpilotné lietadlo typu MALE, ktoré dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. Je ideálnou platformou pre prieskumné a spravodajské misie, zároveň je však uspôsobené aj nesenie zbraní typu vzduch-zem.

Vývoj systému Bayraktar spustilo Turecko v roku 2007 a prototyp dronu vzlietol prvýkrát v júni 2009. V roku 2014 získali turecké pozemné sily prvých 6 bezpilotných lietadiel a v ten istý rok bol tento systém zavedený do služby.

Každý systém Bayraktar sa skladá zo šiestich bezpilotných vzdušných prostriedkov a dvoch pozemných riadiacich staníc

Dron pozostáva z krátkej trupovej gondoly a z nej sa tiahnu dva nosníky chvostových plôch, ktoré majú tvar obráteného "V". Trup je vyrobený z karbónových vlákien, Kevlaru a kompozitov, zatiaľ čo časti spojov tvoria precízne opracované hliníkové časti. Bayraktar má dĺžku dĺžku 6,5 m a rozpätie krídel 12 m.

Je poháňaný piestovým motorom Rotax 912 s výkonom 100 koní, ktorý mu umožňuje letieť maximálnou rýchlosťou 130 km/h a dosiahnuť výšku 7 315 m. Vďaka 300 litrovej palivovej nádrži dokáže vydržať vo vzduchu 24 hodín. V dôsledku toho, že nedisponuje satelitným spojením, je však jeho rádius len 150 km.

Medzi nepochybné prednosti dronu patrí automatický vzlet a pristátie, ako aj plne automatický let po zadanej trase. Bayraktar má maximálnu vzletovú hmotnosť 650 kg. V štandardnej konfigurácii je vybavený elektrooptickým senzorom, môže však byť vyzbrojený dvoma protitankovými raketami MAM-L. Tieto laserom navádzané strely vzduch-zem vyrába turecká firma Roketsan a majú dosah 8 km.

Zdroj: Qatar orders Turkish Bayraktar UAV