Katarské letectvo zaviedlo stíhačky Rafale

08.06.2019

Ako uviedlo 5. júna ministerstvo obrany Kataru, prvých päť stíhačiek Rafale (tri jednomiestne Rafale EQ a dve dvojmiestne Rafale DQ) dorazili na novo vybudovanú leteckú základňu Tamim v Duchane.

Tu sa konalo slávnostné zavedenie nových stíhacích lietadiel do vzdušných síl Kataru. V rámci katarského letectva získali oficiálne pomenovanie "Al-Adiyat" ("Jazdec"). Je známe, že dve z nových katarských stíhačiek majú palubné čísla QA216 a QA220.

Všetkých päť strojov preletelo z Francúzka na svoju domovskú základňu bez medzipristátia, pričom počas letu doplnili palivo pomocou tankovacieho lietadla francúzskych vzdušných síl A330 MRTT Phenix. Neoficiálne zdroje uvádzajú, že v blízkej dobe Katar očakáva dodávku ďalších troch jednomiestnych stíhačiek tohto typu.

Tieto moderné stroje z dielne Dassaultu doplnia v katarskom letectve 12 starších stíhacích lietadiel od toho istého výrobcu - Mirage 2000-5EDA/DDA. Okrem nich má Katar zavedených ešte šesť cvičných lietadiel Alpha Jet E.

Katar objednal francúzske stíhačky 4. mája 2015, čím sa stal po Egypte druhým zahraničným zákazníkom kupujúcim Rafale. Podpísal zmluvu o nákupe 24 stíhacích lietadiel (18 jednomiestnych a 6 dvojmiestnych). Súčasťou zmluvy bola aj možnosť dokúpenia ďalších 12 kusov, ktoré Katar doobjednal 7. decembra 2017. Celková hodnota zákazky predstavuje 6,3 miliardy eur, v tejto sume je však už zahrnutá aj technická a servisná podpora, výcvik a dodávky zbraní. Objednaná výzbroj zahŕňa rakety vzduch-vzduch MICA IR, MICA EM a Meteor, riadené strely dlhého doletu s plochou dráhou letu SCALP-EG ako aj presne navádzané bomby AASM.

Katarské verzie Rafale EQ/DQ sa v porovnaní s francúzskymi stíhačkami vyznačujú niekoľkými odlišnosťami. K tým hlavným patrí prilba so zameriavačom Targo II od izraelskej firmy Elbit Systems a zameriavací kontajner Sniper XR od americkej spoločnosti Lockheed Martin.

Hoci prvý katarský Rafale uskutočnil svoj prvý let ešte 28. júna 2016 a od januára 2017 už podstupoval skúšky vo francúzskom leteckom testovacom centre v Istra, dodávky týchto stíhačiek Kataru meškajú oproti pôvodnému plánu približne jeden rok. Celkovo bolo doteraz bolo postavených pre katarské letectvo 16 Rafaleov a predpokladá sa, že všetkých 24 strojov z prvej objednávky bude dodaných do konca roka 2020. Dodávku zvyšných 12 lietadiel by mal Katar získať v rokoch 2021-2022. Výcvik katarských posádok prebieha od roku 2017 na základni Mont de Marsan, kde francúzske letectvo vytvorilo výcvikovú letku BA118.

Pripomeňme, že v priebehu posledných štyroch rokoch Katar objednal celkovo až 96 moderných stíhacích lietadiel troch rôznych typov. Okrem francúzskych stíhačiek Rafale podpísal v júni 2017 so Spojenými štátmi zmluvu na nákup 36 lietadiel F-15QA a v decembri 2017 uzavrel medzivládnu dohodu so Spojeným kráľovstvom o nákupe 24 lietadiel Eurofighter Typhoon. Katar tak nielen významne zvýši bojový potenciál svojho letectva, ale zároveň si upevnil vzťahy s tromi významnými západnými veľmocami.

Otázkou zostáva, či Katar dokáže v pomerne krátkom čase nájsť a vycvičiť posádky nových lietadiel a pozemný personál. V súčasnosti prebieha vo Francúzsku v rámci programu SOUTEX výcvik 250 členov personálu, ktorí vytvoria prvú eskadru katarských stíhačiek Rafale. Tejto jednotke bude až do konca tohto roku veliť francúzsky dôstojník a následne bude velenie presunuté na katarského dôstojníka.