KC-46 môže opäť prepravovať náklad a cestujúcich

29.12.2019

Po trojmesačnom zákaze prepravy akéhokoľvek nákladu a cestujúcich dostal prvý tanker KC-46 nové zámky na zaistenie nákladu, ktoré umožnia odstránenie letových obmedzení.

Prvým lietadlom, ktoré získalo nové zámky a začalo s prepravou nákladu, je KC-46 zo základne McConnell v Kansase. Po úspešnej inštalácii a otestovaní novej konštrukcie zámku USAF 18. decembra oficiálne vyhlásilo problém, ktorý evidovalo ako nedostatok kategórie 1, za uzavretý. Americké letectvo zaraďuje do "kategórie 1" všetky závažné technické problémy, ktoré by mohli ohroziť posádku lietadla a lietadlo alebo mať iné významné dopady.

Pripomeňme, že americké letectvo zaviedlo obmedzenia letu v septembri po tom, čo došlo k incidentu, pri ktorom sa počas letu odomkli zámky istiace paletu s nákladom. Tento problém si posádka všimla pri viacerých testovacích letoch. Pritom pred odletom na každú z týchto misií posádka všetky zámky zaistila, dôkladne skontrolovala a vykonala aj rutinné prehliadky počas letu. Napriek týmto bezpečnostným opatreniam sa zámky, nachádzajúce sa na podlahe lietadla, odistili. Ak by sa naraz odomkli všetky zámky, istiace konkrétnu paletu, hrozilo by, že náklad by sa mohol prevaľovať po celom nákladnom priestore. S tým je spojené riziko zranenia alebo dokonca usmrtenia členov posádky. Problém sa síce prejavil iba na jednej KC-46, ale preprava nákladu bola dočasne pozastavená na všetkých lietadlách tohto typu.

Hoci vývoj tohto lietadla sprevádzalo množstvo problémov, spoločnosti Boeing sa začiatkom tohto roku podarilo rozbehnúť dodávky nových KC-46A americkému letectvu. USAF doteraz prebralo 27 strojov, pričom celkovo bolo záväzne objednaných 67 kusov. V dlhodobom horizonte plánuje americké letectvo nakúpiť až 179 lietadiel tohto typu.

Zavedenie KC-46A predstavuje dôležitý krok pri modernizácii zastaranej flotily tankovacích lietadiel US Air Force. KC-46A dokáže dodávať iným lietadlám palivo rýchlosťou 4540 litrov za minútu prostredníctvom jedného tankovacieho ramena a dvoch hadíc. Naraz tak môžu vo vzduchu tankovať tri lietadlá, pričom každé prijíma asi 1510 litrov za minútu. Okrem dopĺňania paliva však môže byť KC-46 využitý aj na prepravu cestujúcich, nákladu alebo pacientov.

Zdroj: Boeing KC-46A to resume cargo and passenger flights after cargo lock fixes