Kinžal potvrdil dolet 1000 km

21.02.2019

Ruskej armáde sa podarilo otestovať hypersonickú raketu Kinžal na vzdialenosť viac ako 1000 km.

"Strely preleteli viac ako tisíc kilometrov a zasiahli všetky ciele o veľkosti osobného automobilu," uviedlo v stredu ruské ministerstvo obrany. Potvrdili, že dokážu zasiahnuť nielen pozemné, ale aj morské ciele.

Pripomeňme, že testovanie nových hypersonických striel prebieha u jednotiek v južnej vojenskej oblasti od 1. decembra 2017. Podľa vyjadrenia ruského ministerstva obrany, "lietadlá MiG-31 vykonávajú s raketami Kinžal pravidelné lety nad vodami Čierneho a Kaspického mora od apríla 2018." Ako uviedol minister obrany Sergej Shoigu, "posádky MiGov-31, vybavené strelami Kinžal, vykonali k decembru 2018 už viac ako 380 týchto letov."

Primárnym nosičom Kinžalu by mala byť špeciálne upravená stíhačka MiG-31K, ktorá môže niesť pod trupom jednu raketu tohto typu. Podľa vyjadrení ruských predstaviteľov táto hypersonická raketa dosahuje rýchlosť vyššiu ako Mach 10 a bude schopná ničiť pozemné alebo námorné ciele na vzdialenosť presahujúcu 2000 km.

Podľa informácií americkej spravodajskej služby sa v júli minulého roka uskutočnili tri úspešné testy, pri ktorých raketa zasiahla cieľ vo vzdialenosti približne 800 kilometrov. Najnovšie informácie ruského ministerstva obrany naznačujú, že vo vývoji strely dochádza k progresu.

Raketa Kinžal (označovaná tiež ako Ch-47M2) by mala byť leteckým variantom balistickej rakety 9М723-1 systému Iskander. Mala by mať dĺžku 8 m a hmotnosť 4 tony. V dôsledku inštalácie aerodynamického krytu v prednej časti strely je Kinžal v porovnaní s raketou systému Iskander dlhší o 0,7 m. Ďalšou odlišnosťou je špeciálny kryt v zadnej časti strely, ktorý chráni trysky jej motora počas letu pri nadzvukových rýchlostiach. Po vypustení z lietadla a spustení motorov rakety sa kryt od nej okamžite oddelí.