Koncept „ochrancu“ pomalých lietadiel

23.03.2020

Spoločnosť General Atomics Aeronautical Systems predstavila koncept bezpilotného lietadla s názvom "Defender", ktoré má slúžiť ako platforma na nesenie rakiet vzduch-vzduch. Jeho primárnou úlohou by mala byť ochrana veľkých a pomaly sa pohybujúcich lietadiel vrátane vzdušných tankerov.

Defender vyzerá ako verzia dronu Predator C Avenger, ktorý má prúdový motor a slúži na ozbrojené prieskumné misie. Do dnešného dňa vyrobila General Atomics iba deväť lietadiel Avenger: jeden prototyp Angel One, ktorý spoločnosť v súčasnosti vlastní; jedno lietadlo predané americkému letectvu; a sedem kusov bolo súčasťou americkej vládnej zákazky, ktorá podlieha utajeniu.

"Defender je zatiaľ iba koncept a spoločnosť General Atomics nemá žiadne objednávky od USAF, ani nie je súčasťou žiadneho programu," uviedol Chris Pehrson, viceprezident spoločnosti General Atomics pre strategický rozvoj. Úlohou tejto platformy by bola ochrana leteckých prostriedkov s vysokou hodnotou, ako sú tankery a veľké prieskumné lietadlá," dodáva Pehrson. V prípade, že tieto stroje dostanú efektívnu ochranu, budú môcť poskytnúť podporu bojovým lietadlám ako napríklad F-35A, ktoré budú môcť uskutočniť útoky hlboko v nepriateľskom území.

Na obrázku vytvorenom spoločnosťou General Atomics je zobrazený Defender počas letu, ako vystreľuje z internej šachty riadenú strelu. Dron letí pred tankerom Boeing KC-46, ktorý dopĺňa palivo ďalšiemu Defenderu.

Tankovanie bezpilotných lietadiel počas letu by nebolo pre americké letectvo ničím novým. V roku 2012 demonštrovali agentúry NASA a DARPA, že autonómneho tankovania je schopný prieskumný dron RQ-4A Global Hawk. V roku 2015 bola táto schopnosť preverená aj u bezposádkového lietadla X-47B, ktoré vyvíjalo americké námorníctvo.

Dopĺňanie paliva počas letu by umožnilo Defenderom zostať vo vzduchu dlhšie, čím by sa minimalizoval počet potrebných lietadiel a znížili by sa tiež medzery v ochrane. V súčasnosti má Avenger, z ktorého by Defender vychádzal, letovú výdrž 20 hodín.

Avenger má užitočné zaťaženie 2 948 kg, pričom interne môže niesť 1 588 kg výzbroje alebo senzorov. Jeho cestovná rýchlosť je 648 km/h a dostup 15 240 metrov.

Zdroj: General Atomics shows off Defender UAV concept to protect refuelling tankers