Kórejci rozširujú schopnosti svojej FA-50

01.02.2019

Juhokórejská spoločnosť Korea Aerospace Industries (KAI) spustila vývoj zdokonalenej verzie FA-50 Golden Eagle s vylepšenými schopnosťami v režime vzduch-zem.

Táto verzia bude niesť označenie FA-50 Block 10 a jej hlavným vylepšením bude integrácia zameriavacieho kontajneru AN/AAQ-33 Sniper od americkej firmy Lockheed Martin. To umožní pilotom FA-50, aby si sami označili pozemný cieľ a mohli tak flexibilnejšie používať laserom navádzanú muníciu.

Jeden z vedúcich manažérov KAI informoval, že práce na tomto vylepšení sa začali v októbri 2018 a projekt by mal byť dokončený najneskôr do roku 2021. Dodal, že to bude prospešné aj pre súčasných používateľov FA-50, pretože ide len o aktualizáciu palubného softvéru a na lietadle sa nebudú vykonávať žiadne fyzické zmeny.

"Našou súčasnou prioritou je propagácia Blocku 10 u súčasných používateľov FA-50/T-50 v juhovýchodnej Ázii, ktorí hľadajú ďalšie prúdové lietadlá", uviedol tento zdroj. Dodal, že spoločnosť KAI uskutočnila seminár s predstaviteľmi vzdušných síl juhoázijských štátov, prevádzkujúcich FA-50 a zistila, že majú záujem o rozšírené spôsobilosti ich lietadiel v režime vzduch-zem.

Pripomeňme, že Golden Eagle majú v súčasnosti vo výzbroji Indonézia, Thajsko a Filipíny. Posledná zo spomínaných krajín je zároveň jedinou, ktorá FA-50 využila v úlohe ľahkého útočného lietadla. V roku 2017 sa tieto stroje zúčastnili náletov na islamských militantov, ktorí obsadili mesto Marawi. FA-50PH spolu s lietadlami OV-10 Bronco a vrtuľníkmi AW109E poskytovali niekoľko dní blízku podporu pozemným jednotkám, ktoré bojovali so skupinou militantov napojenou na teroristickú organizáciu Islamský štát. Na základe pomerne dobrých skúsenosti s FA-50 sa Filipíny minulý rok rozhodli pre nákup ďalších 12 lietadiel.

Niektorí zo súčasných používateľov FA-50 plánujú v blízkej budúcnosti nákup viacúčelových stíhacích lietadiel, ako sú F-16 alebo Gripen. Spoločnosť KAI sa preto najnovším vylepšením snaží priblížiť tejto konkurencii a preniknúť zmodernizovanou FA-50 aj na tieto lukratívne trhy.

KAI odhaduje, že trh juhovýchodnej Ázie by mohol mať potenciál aspoň na 60 nových lietadiel. Tento odhad počíta nielen s dodatočnými objednávkami od súčasných prevádzkovateľov FA-50, ale aj s úspechom v tendri na ľahké bojové lietadlo, ktorý spúšťa Malajzia. Vzdušné sily tejto krajiny majú záujem o 12 lietadiel s možnosťou dokúpenia ďalších 24 kusov. Treba však povedať, že v segmente ľahkých bojových lietadiel je pomerne silná konkurencia. Tú predstavujú hlavne čínsko-pakistanské stroje JF-17 alebo čínske lietadlá L-15.

Manažér spoločnosti KAI ešte prezradil, že tento rok sa začne aj vývoj verzie FA-50 Block 20. Táto verzia by už mala získať aj spôsobilosť vedenia vzdušného boja za hranicou vizuálneho kontaktu. Kľúčovým predpokladom je samozrejme integrácia patričnej výzbroje, pričom sa počíta s americkou riadenou strelou AIM-120 AMRAAM. Hoci v tomto prípade nie je nevyhnutne nutné robiť úpravy na palubnom radare, firma KAI aj tak uvažuje ako zvýšiť výkon súčasného radaru a rozšíriť jeho detekčné schopnosti.

Zdroj: KAI Developing Smarter FA-50 Golden Eagle