Kórejská republika testuje nový dron

13.04.2018

V polovici marca boli zverejnené zábery prototypu juhokórejského bezpilotného lietadla  KUS-FS ako podstupuje letové testy. Na obrázku je prototyp so sériovým číslom 001, ktorý vykonáva bližšie nešpecifikované skúšky.

KUS-FS vyvíja juhokórejská spoločnosť Korean Air Aerospace Division a svoj prvý let absolvoval tento dron ešte v roku 2012. Ide o bezposádkové lietadlo typu MALE, t.j. dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. Je určené na pozemné a námorné spravodajské, hliadkovacie a prieskumné misie.

Ako však vidno z uverejnenej fotografie, prototyp 001 má pod krídlami aj štyri závesné body a na jednom z nich podvesenú skúšobnú muníciu. To indikuje, že dron bude spôsobilý aj na ničenie pozemných cieľov.

Okrem toho sa predpokladá, že bude môcť byť použitý ako prostriedok elektronického boja, aparát signálneho spravodajstva alebo prostriedok na komunikačný prenos.

KUF-FS má dve chvostové plochy v tvare písmena "V", podobne ako americké bezpilotné lietadlo MQ-9 Reaper. Na rozdiel od svojho amerického "kolegu" má však väčšie rozmery. Dĺžka dronu dosahuje 11 m a rozpätie krídel 25 m. Ďalšou odlišnosťou týchto dvoch lietadiel je spôsob zaťahovania podvozku. Zatiaľ čo u Reapera sa zaťahuje hlavný podvozok do trupu, u juhokórejského stroja je to dovnútra krídel.

Turbovrtuľový motor Pratt & Whitney PT6 s výkonom 1200 koní umožňuje lietadlu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 313 km/h. KUS-FS má letovú vytrvalosť 24 až 32 hodín a dolet 1 852 km.

Maximálny dostup stroja je 15 240 m, avšak jeho obvyklá operačná výška je asi 10 000 m, odkiaľ dokáže jeho radar skenovať zemský povrch na vzdialenosť 100 km. Okrem radaru so syntetickou apertúrou a indikátorom pohybu pozemných cieľov je dron vybavený aj elektro-optickým/infračerveným senzorom, ktorý je umiestnený pod nosom lietadla. KUS-FS unesie senzorové vybavenie a výzbroj s celkovou hmotnosťou do 500 kg.

Juhokórejské ministerstvo obrany zdôrazňuje, že aj napriek podobnosti s americkým bezpilotným lietadlom MQ-9 Reaper je KUF-FS výsledkom vlastného vývoja bez akejkoľvek zahraničnej účasti. Fyzická podobnosť s americkým dronom vznikla v dôsledku toho, že táto konštrukcia je v súčasnosti považovaná za optimálnu pre tento typ bezposádkových lietadiel.

Zdroj: South Korean KUS-FS MALE UAV continues flight trials as development draws to a conclusion