Legendárne drony Predator sú na konci svojej služby

09.03.2018

Po viac ako dvoch desaťročiach bolo prevádzkovanie dronov MQ-1 Predator v americkom letectve ukončené.

Dňa 9. marca americké vzdušné sily oficiálne vyradili bezpilotné lietadlá Predator, čím sa zavŕšil prechod na MQ-9 Reaper. Zatiaľ nie je známe, čo sa stane s viac ako stovkou týchto legendárnych bezpilotných lietadiel. Niektoré určite nájdu svoje miesto v leteckých múzeách US Air Force. Časť z nich by mohla byť presunutá pod americké námorníctvo, ktoré už o drony prejavilo záujem.

Prvé bezpilotné lietadlo RQ-1 vstúpilo do služby v roku 1995, avšak organizačne spadalo pod americkú armádu. Až o rok neskôr boli tieto stroje prevedené pod americké letectvo. V roku 2001 získal tento dron výzbroj v podobe rakiet AGM-114 Hellfire a bol premenovaný na MQ-1.

K prvému bojovému nasadeniu RQ-1 došlo v lete 1995 počas vojny v Juhoslávii, kde tieto lietadlá vykonávali letecký prieskum. Od roku 2001 boli Predatory zapojené do bojov proti Al-Káide a pomocou rakiet Hellfire zabili viacero významných členov tejto teroristickej organizácie. Drony boli nasadené aj pri náletoch počas vojny v Iraku a Líbyi. V posledných rokoch boli použité hlavne vo vojenských operáciách proti sunitskej teroristickej organizácii Islamský štát.

Spoločnosť General Atomics vyrobila viac ako 360 Predatorov, ku dnešnému dňu však americkému letectvu zostalo už len 145 týchto lietadiel.

Americké letectvo sa rozhodlo prejsť na lietadlá MQ-9 Reaper kvôli ich dlhšiemu doletu ako aj kvôli schopnosti uniesť viac vybavenia a výzbroje. O vyradení Predatorov sa uvažovalo už od roku 2007, t.j. od doby kedy boli zavedené drony Reaper. Avšak zvýšená potreba vykonávať hliadkovanie, prieskum a útoky na pozemné ciele v bojových zónach po celom svete udržali MQ-1 v prevádzke až dodnes.

Zdroj: USAF plans to end MQ-1 Predator operations in 2018

USAF Officially Retires MQ-1 Predator While MQ-9 Reaper Set To Gain Air-To-Air Missiles