Legion Pod – lepší „zrak“ pre F-15C

07.09.2018

Americké letectvo uzavrelo so spoločnosťou Boeing zmluvu vo výške 208 miliónov dolárov. Jej predmetom je infračervený vyhľadávací a sledovací systém (IRST) Legion Pod pre lietadlá F-15C Eagle.

Zmluva zahŕňa vývoj, výrobu, integráciu a testovanie systému Legion Pod. US Air Force plánuje vybaviť týmto zariadením asi 130 stíhačiek F-15C, pričom kontrakt by mal byť vyplnený do 30. novembra 2020.

Legion Pod je vybavený snímačom ASG-34 IRST21, vyvinutým spoločnosťou Lockheed Martin, ktorý je tiež súčasťou modernizačného programu F/A-18E/F Super Hornet. Zatiaľ čo Super Hornet má tento senzor nainštalovaný v upravenej palivovej nádrži, Legion Pod predstavuje špeciálny podvesný kontajner, do ktorého môžu byť umiestnené ešte ďalšie snímače.

IRST21 je najnovším infračerveným systémom od spoločnosti Lockheed Martin Missiles & Fire Control a od svojho prvého letu v roku 2014 už strávilo vo vzduchu veľa hodín na lietadlách Super Hornet. Vôbec prvým takýmto systémom od Lockheed Martinu bol AAS-42 inštalovaný v IRST zariadení pre stíhačky F-14D Tomcat. Prvým IRST systémom pre Eagle bol podvesný kontajner Tiger Eyes, ktorý bol určený pre zahraničných zákazníkov, ako sú Saudská Arábia (F-15SA), Singapur (F-15SG) a Južná Kórea (F-15K).

Legion Pod má bežné rozhranie, ktoré umožňuje, aby bol prenášaný rôznymi typmi lietadiel. Jeho testovanie začalo v júni 2015 na stíhačkách F-16 a jeho prvá letová skúška pod lietadlom F-15C sa uskutočnila v septembri 2016 v Jacksonville na Floride.

Hmotnosť zariadenia Legion Pod je asi 250 kg a na dĺžku má 2,5 metra. Legion Pod je umiestnený na závesnom bode pod trupom lietadla, odkiaľ má snímač IRST21 dobrý výhľad pred a pod lietadlo. Snímač dokáže vyhľadávať a sledovať vzdušné ciele na dlhé vzdialenosti. Vzdušné ciele deteguje na základe tepla generovaného prúdovým motorom alebo pri aerodynamickom zohrievaní draku lietadla. Je primárne určený na využitie v prostredí, kde nemôže byť použitý palubný rádiolokátor.

Jeho úlohou je tiež zachytávať ciele s nízkou efektívnou odrazovou plochou, ktoré sú schopné vyhnúť sa detekcii radarom, nedokážu však maskovať svoje tepelné stopy. Práve IRST systém umožňuje aj strojom 4. generácie efektívnejšie pôsobiť proti stealth lietadlám, pretože špecializované materiály a nátery, ktoré sa pri ich výrobe používajú, skutočne zvyšujú ich tepelnú stopu.

Zdroj: Legion Pod To Give the Eagle New Eyes