Letecká kampaň v Jemene

06.09.2017

Hoci v povedomí verejnosti rezonuje hlavne konflikt v susednej Ukrajine alebo vojna v Sýrii, nemenej urputné boje prebiehajú aj vo vzdialenejšom Jemene.

O nasadení leteckej techniky v tomto konflikte informuje článok Arnauda Delandeho "Air War in Jemen" z časopisu Air Force Monthly, ktorého voľný preklad je predmetom nasledujúcich riadkov.

Konflikt v Jemene sa začal výrazne stupňovať, keď skupina povstalcov skupiny Ansar Allah, známych ako húsíovia, obsadili hlavné mesto Saná. Následne predseda vlády Mohammed Basindava rezignoval a húsíovia za účelom vytvorenia vlády podpísali dohodu s alianciou iných politických strán.

V reakcii na výzvu prezidenta Abd-Rabbu Mansoura Hadiho začala Saudská Arábia 26. marca 2015 v Jemene vojensky intervenovať. Do tejto intervencie sa zapojila nielen Saudská Arábia, ale išlo v podstate o koalíciu deviatich krajín Perzského zálivu a arabského sveta. Intervencia zahŕňala letecké bombardovanie, ako aj leteckú a námornú blokádu Jemenu.

Táto operácia bola nazvaná "Rozhodujúca búrka" (Decisive Storm) a zapojilo sa do nej asi 100 saudských vojenských lietadiel, vrátane stíhačiek F-15, Tornado IDS a Typhoon. K nim sa pridali tankovacie lietadlá A330 MRTT a vrtuľníky pátracej a záchrannej služby Cougar. Lietadlá Typhoon a Tornado boli vybavené zameriavacími kontajnermi Damocles a vyzbrojené navádzanými bombami Paveway. Stíhačky F-15S niesli navádzané bomby typu JDAM. Podporu pre všetky bojové stroje zabezpečovali lietadlá včasnej výstrahy a riadenia E-3A a Saab 2000 Erieye.

Druhou najpočetnejšou silou tejto koalície bolo letectvo Spojených arabských emirátov. Ich vzdušné sily poskytli 30 lietadiel, vrátane F-16E/F, Mirage 2000 a minimálne jedného vzdušného tankera A330. K ďalším zúčastneným patril Kuvajt s 15 stíhačkami F/A-18C a Katar s 10 strojmi Mirage 2000. So stíhacími lietadlami F-16 prispel Bahrajn (15 ks), Egypt (3 ks), Maroko (3 ks) a Jordánsko (6 ks). Posledný člen koalície, Sudán, nasadil tri frontové bombardéry Su-24M.

Hlavnou úlohou Saudovcov bolo obnoviť vládu Hadiho, ktorý sa nachádzal v exile. Táto požiadavka bola podporená rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2216, ktorá bola prijatá tri týždne po začatí operácie "Rozhodujúca búrka". Saudská Arábia však mala mala na intervenciu ešte ďalšie dva dôvody. Prvým bolo odstrániť hrozbu jemenských balistických rakiet, ktoré padli do rúk aliancie húsíov. Druhým cieľom bolo zabrániť posilneniu regionálneho vplyvu Iránu, ktorý bol podozrivý, že napomáhal húsíom v povstaní.

Už počas prvých týždňov kampane sa koalícii podarilo neutralizovať jemenské vzdušné sily. Bombardovali predovšetkým hangáre, v ktorých boli umiestnené stíhačky MiG-29. Zničené boli tiež batérie protilietadlových raketových systémov v okolí miest Saná a Al-Dailami. Čo je však najdôležitejšie, podarilo sa eliminovať jednotky operačno-taktických balistických rakiet.

K prvej strate koaličných síl došlo hneď v druhý deň operácie (27. marca 2015) a jednalo sa o saudskú stíhačku F-15S. Posádka stroja sa musela kvôli technickým ťažkostiam katapultovať, bola však zachránená vrtuľníkom amerického letectva HH-60G, ktorý vzlietol zo základne v Džibutsku.

Vrámci operácie "Rozhodujúca búrka" uskutočnili lietadlá koalície celkovo 2300 bojových letov a táto kampaň bola ukončená 21. apríla 2015. Na ňu však ihneď nadviazala nová operácia, nazvaná "Obnoviť nádej" (Restore Hope).

V dôsledku bombardovania bolo zničených množstvo diaľnic a mostov, čo viedlo k obmedzeniu presunov húsíov, ako aj k zhoršeniu ich dodávok. To im v konečnom dôsledku zabránilo presunúť svoje sily do miest. Vzdušná kampaň pokračovala v útokoch na vojenské základne. Začiatkom mája bola opäť zbombardovaná základňa Al-Dailami, na ktorej bolo zničených šesť stíhačiek (jeden MIG-29, dve F-5 a tri Su-22). Je však možné, že ani jedno z lietadiel nebolo v prevádzky schopnom stave. Okrem toho bol zničený jeden vrtuľník Mi-8 a dve vojenské transporté lietadlá Il-76TD. V období od mája do júla 2015 stratila saudská koalícia ďalšie tri stroje. Dva vrtuľníky AH-64D boli zničené pri útoku húsíov priamo na saudskom území v provincii Jazan. Tretiu stratu predstavovalo marocké lietadlo F-16C, ktoré bolo pravdepodobne zostrelené v provincii Saada.

Počas druhej fázy vojny zasiahla koalícia vedená Saudskou Arábiou civilnú infraštruktúru, v ktorej sa sa mala údajne nachádzať munícia a opevnenia húsíov. Aj napriek použitiu presných zbraní neboli letecké útoky vždy presné.

Podľa vyjadrenia húsíov používala koalícia pri náletoch stratégiu "trestania miestneho obyvateľstva", aby sa tak zhoršilo jeho zásobovanie potravinami, vodou a elektrinou, a aby tým vyvinula väčší tlak na husíov. Z dôvodu nedostatku potrebnej lekárskej starostlivosti, keďže v krajine funguje už iba 45% nemocníc, vypukla v Jemene humanitárna katastrofa.

V júli 2015 spustila koalícia pod vedením Spojených arabských emirátov (SAE) operáciu "Zlatý šíp" (Golden Arrow), počas ktorej došlo k vylodeniu v prístave Aden. Leteckú podporu pozemným jednotkám zabezpečovali lietadlá koalície, ktoré prvých 36 hodín uskutočnili 136 letov. Helikoptéry SAE typu AH-64D a Bell 407 poskytli priamu palebnú podporu pozemným silám, ktoré prenikli do oblasti Mariba.

Dňa 22. augusta 2015 prišla koalícia o tretí vrtuľník AH-64D, ktorý bol zostrelený v provincii Marib. V máji 2016 požiadala SAE o dodávku rakiet Hellfire, čo potvrdzuje masívne nasadenie tejto vrtuľníkovej výzbroje. V septembri 2015 zaútočili húsíovia raketami Točka na základne Marib a Al-Safir. Koalícia bola preto nútená na týchto základniach doplniť lietadlový park, ako aj zlepšiť obranu letísk. Na základniach bol umiestnený protilietadlový systém krátkeho a stredného dosahu Pancir-S1 a raketový systém zem-vzduch Patriot PAC-2. Zároveň tam bolo dislokovaných desať vrtuľníkov AH-64D, vruľníky UH-60 a CH-47D, ale aj ľahké útočné lietadlo Air Tractor AT-802.

Prehľad celkových strát koaličných lietadiel je uvedený v tabuľke nižšie. Nie sú v nej však zahrnuté bezpilotné lietadlá, ktorých koalícia stratila asi päť. Nie je pri nich známe, o aké typy išlo, ani ktorej z krajín patrili.

V septembri 2015 začali SAE budovať v prístave Assab v Eritrei základňu, ktorá umožňuje viesť vojenské operácie aj z druhej strany Arabského poloostrova. Podľa satelitných snímok, získaných v novembri 2016, sa tam nachádzalo päť stíhačiek Mirage 2000-9, tri útočné stroje AT-802, minimálne jedno bezpilotné lietadlo čínskej proveniencie Wing Loong a rôzne verzie vrtuľníkov CH-47 a UH-60.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva má tento konflikt už 13045 civilných obetí. Z toho 4773 ľudí bolo zabitých a 8272 zranených. Dôvodom takto vysokých strát môže byť aj fakt, že koalícia požíva pri náletoch kazetové bomby, predovšetkým CBU-105.

Za posledné desaťročie nakúpila Saudská Arábia množstvo drahých zbraňových systémov, vrátane moderných stíhačiek a lietadiel typu AWACS. Napriek tomu kampaň v Jemene demonštruje hlavne to, že saudské ozbrojené sily nemajú dostatok bojových skúseností. Saudská operácia však za prijateľnú cenu zmenila rovnováhu síl v Jemene zabránila husíom vytvoriť si vlastný štát na južnej hranici so Saudskou Arábiou.

Zdroje:

1. Воздушная война в Йемене: ход операции и потери участников

2. Over 100 civilians killed in a month, including fishermen, refugees, as Yemen conflict reaches two-year mark