Libanon získal prvé dve lietadlá A-29 Super Tucano

12.10.2017

Dňa 9. októbra dodali Spojené štáty libanonskej armáde dve ľahké útočné lietadlá A-29 Super Tucano. Tieto stroje si Libanon prevzal v pondelok na základni Hamat, ktorá sa nachádza severne od hlavného mesta Bejrút.

Super Tucano afganských vzdušných síl
Super Tucano afganských vzdušných síl

Zmluva na šesť lietadiel tohto typu bola podpísaná 30. októbra 2015. Na základe tejto zmluvy by zvyšné štyri Super Tucana mali byť dodané do 31. júla 2019.

Stroje sú vyzbrojené dvomi guľometmi kalibru 12,7 mm a strelami vzduch-zem od firmy BAE Systems kalibru 70 mm. Vlastnú ochranu lietadiel zabezpečuje systém detekcie rakiet AN/AAR-60(V)2 a výmetnice klamných cieľov AN/ALE-47.

A-29 Super Tucano sú turbovrtuľové lietadlá, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť 590 km/h a dostup 10 668 m. Ide o ľahké útočné lietadlá, ktoré budú Libanonu slúžiť na protipovstalecké operácie.

Sú súčasťou vojenskej pomoci od Spojených štátov, vrámci ktorej získal Libanon minulý rok tri helikoptéry Huey II. Washington je hlavným podporovateľom libanonskej armády, ktorá donedávna bojovala na hranici so Sýriou proti Islamskému štátu a proti sýrskej pobočke Al-Káidy. USA poskytli Libanonu od roku 2006 vojenskú pomoc vo výške viac ako 1 miliardy dolárov.

Prví libanonskí piloti A-29 začali s leteckým výcvikom 22. marca 2017 na americkej základni Moody v Georgii. Americké letectvo vycvičí celkovo 12 libanonských pilotov a 20 členov pozemného personálu.

Lietadlá Super Tucano predstavujú lacné riešenie pre krajiny, ktoré si nemôžu dovoliť drahšie a sofistikovanejšie stroje. Do dnešného dňa si tento typ objednalo 17 krajín sveta. K najväčším prevádzkovateľom patrí Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Indonézia, Nigéria a Afganistan.

Zdroj: Lebanon receives 2 military aircraft from the US