M-346FA dostane nový zameriavací a prieskumný systém

15.05.2020

Firmy Rafael and Leonardo uzavreli dohodu o integrácii zameriavacieho kontajneru Litening-5 a prieskumného kontajneru RecceLite do cvično-bojového lietadla M-346FA.

M-346FA je bojová verzia dvojmiestneho cvičného lietadla M-346, ktoré v súčasnosti prevádzkuje Taliansko, Izrael, Poľsko a Singapur. Verzia "FA" (Fighter Attack) má v porovnaní so svojim predchodcom vylepšenú avioniku a pridané dva závesné body (celkom sedem), aby mohla niesť aj pár protilietadlových rakiet. Je vybavená obranným systémom, ktorý zahŕňa radarový výstražný systém, výmetnice klamných cieľov a raketový výstražný systém poskytujúci 360° ochranu proti raketovým hrozbám. Hlavným palubným senzorom je pulzný dopplerovský rádiolokátor GRIFO-346.

Vďaka tomu môže M-346FA slúžiť nielen ako mimoriadne efektívne a nízkonákladové cvičné lietadlo, ale aj stroj, ktorý je schopný poskytovať blízku palebnú podporu alebo vykonávať prieskumné misie. A práve k zefektívneniu vykonávania posledných dvoch zmienených úloh výrazne prispeje integrácia nových kontajnerov.

Litening 5 predstavuje v boji overený zameriavací systém, ktorý používa 27 vzdušných síl po celom svete a je integrovaný na viac ako 25 platformách. Tento systém pozostáva z infračervenej a dennej kamery s vysokým rozlíšením. Dokáže poskytovať zábery vyhotovené v reálnom čase a na veľkú vzdialenosť. Litening 5 je kompatibilný so všetkými inteligentnými zbraňami vzduch-zem, ako je laserom, oticky alebo družicovo (GPS) navádzaná munícia. Kontajnery Litening už majú vrámci všetkých vzdušných síl za sebou viac ako 2 milióny letových hodín a boli využité pri viac ako dvoch tretinách celosvetových operácií.

Litening 5
Litening 5

S prieskumným systémom RecceLite bude M-346FA schopné efektívnejšie vyhľadávať pozemné ciele. Vďaka pokročilému spracovaniu obrazu a umelej inteligencii dokáže systém na pozemnej stanici v takmer reálnom čase optimálne využiť všetky zozbierané dáta. RecceLite bol dodaný 13 zákazníkom po celom svete a integrovaný do rôznych lietadiel, vrátane F-16, F-18, Jaguar, AMX, Tornado, Typhoon, Gripen, Heron TP, Reaper a ďalšie. Využívajú ho vzdušné sily v Európe, na Ďalekom východe a v Južnej Amerike.

RecceLite
RecceLite

Integráciou týchto dvoch moderných systémov sa výrazne zvýšia spôsobilosti M-346FA, čo nepochybne zväčší aj predajný potenciál tohto pôvodne cvičného lietadla.

Zdroj: Rafael and Leonardo will supply the M-346FA with Litening 5 and RecceLite systems