Maďarsko získa nové vrtuľníky

16.12.2018

Maďarské ministerstvo obrany objednalo 16 viacúčelových vrtuľníkov H225M Caracal vybavených systémom riadenia zbraní HForce. Spolu s vrtuľníkmi poskytne spoločnosť Airbus aj široký balík výcviku a podpory na zabezpečenie najvyššej úrovne operačnej dostupnosti.

Vrtuľníky bude Maďarsko nakupovať v rámci rozsiahlejšieho modernizačného programu rozvoja svojich ozbrojených síl "Zrínyi 2026". Súčasťou tohto programu je aj nákup 20 vrtuľníkov H145M, ktoré maďarské ministerstvo obrany objednalo v júni tohto roka. "Maďarské ozbrojené sily sa tak budú môcť spoliehať na nákladovo efektívny tandem H145M/H225M, ktorý im umožní pokryť všetky hlavné vojenské úlohy. Od ľahkého úžitkového určenia a taktickej prepravy, cez pátracie a záchranné misie, až po uskutočnenie ľahkých útočných operácií", uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Airbus Helicopters Bruno Even.

H225M je bojovo osvedčená viacúčelová platforma, ktorá je prevádzkovaná najnáročnejšími zákazníkmi na celom svete. Vrtuľníky, objednané Maďarskom, budú vybavené najnovšími komunikačnými systémami a budú využité na dopravu, špeciálne operácie, ako aj vojenské pátracie a záchranné misie.

H225M má užitočné zaťaženie 5 400 kg a dokáže prepraviť až 28 vojakov alebo 11 poľných nosidiel so zranenými. Pohon vrtuľníka zabezpečuje dvojica motorov Turboméca Makila 2A1, ktoré mu umožňujú dosiahnuť rýchlosť 324 km/h. Maximálny dolet s externými palivovými nádržami je 1 300 km, H225M ho však môže predĺžiť vďaka schopnosti tankovať počas letu.

Vrtuľník dokáže operovať počas dňa i noci a za akéhokoľvek počasia. Je kompatibilný s okuliarmi nočného videnia. Môže byť vyzbrojený guľometmi kalibru 12,7 mm, kanónmi kalibru 20 mm alebo riadenými a neriadenými raketami vzduch-zem.

Od roku 2006, kedy spoločnosť Airbus dodala prvý H225M francúzskemu letectvu, nalietali tieto vrtuľníky už cez 100 000 hodín. Prevádzkuje ich viacero krajín a celkovo bolo do dnešného dňa dodaných 88 kusov.