Majú USA novú čínsku stealth stíhačku?

14.12.2018

Dňa 5. decembra sa na internete objavila fotografia z amerického letiska Savannah-Hilton Head v štáte Georgia, na ktorej je zachytená nová čínska stealth stíhačka J-20.

Niektorí odborníci spochybnili autenticitu tohto záberu a prikláňali sa k tomu, že bol vyhotovený pomocou digitálnych úprav vo Photoshope. Popri tom sa však po celom svete začali šíriť teórie, ktoré by vysvetlili, ako sa tento čínsky stroj mohol ocitnúť v priestoroch amerických ozbrojených síl. Jedna zo špekulácií predpokladala, že stíhačku tam dostal čínsky pilot, ktorý zbehol do USA podobne, ako to kedysi spravil sovietsky pilot Viktor Belenko s MiGom-25. Iná verzia zas pracovala s tézou, že lietadlo má slúžiť ako rekvizita do pripravovaného pokračovania dnes už filmovej klasiky o vojenských pilotoch "Top Gun".

Odborník na čínsku obranu a autor niekoľkých kníh o čínskych vzdušných silách Andreas Rupprecht spochybnil, že by mohlo ísť o skutočné lietadlo. Ako prvý spozoroval, že zvislé riadiace plochy odstaveného lietadla sa nepohli a zostali v statickej polohe. Poukázal tiež na to, že skutočná J-20 má odlišný podvozok a výstupné dýzy. Na základe týchto detailov usúdil, že nejde o skutočné lietadlo, ale len maketu v reálnej veľkosti.

Pomyslenú bodku za rôznymi konšpiračnými teóriami urobilo americké letectvo, ktoré 9. decembra potvrdilo Rupprechtovu teóriu. Ako uviedol veliteľ Air Dominance Center plukovník Emmanuel Haldopoulos, "ide o repliku v reálnych rozmeroch a v Air Dominance Centre sa nachádzala v krátkom období medzi 4. - 6. decembrom. Vzdelávanie v rámci tohto centra financuje a riadi americká námorná pechota (U. S. Marine Corps)."

Z uvedeného vyplýva, že ide len o model najmodernejšej čínskej stíhačky a slúži na výcvikové účely námornej pechoty. Oficiálni predstavitelia U. S. Marine Corps však ďalšie podrobnosti o využití tejto makety neuviedli.

Po vyjasnení tejto záhady tak zostáva zodpovedať len jedinú otázku, ak keď tú najdôležitejšiu. Akým spôsobom námorná pechota zapojí túto napodobeninu do svojich výcvikových činností?

Samotná existencia makety J-20 naznačuje, že Spojené štáty berú moderné čínske zbraňové systémy skutočne vážne. A pozornosť USA sa bude stále viac sústreďovať na narastajúce čínske zbrojné programy, ktoré sú zamerané nielen na rozvoj vlastných ozbrojených síl, ale vo významnej miere aj na export.

Zdroj: USAF Confirms: The Chinese J-20 Spotted In Georgia Is a Mock-Up Used For Training by the U.S. Marine Corps