Malajzia čelí problémom s ruskými stíhačkami

01.08.2018

Malajzijský minister obrany Mohamad Sabu v pondelok potvrdil, že naďalej čelia problémom súvisiacim s nedostatkom náhradných dielov a údržbou ruských stíhacích lietadiel, ktoré letectvo tejto krajiny prevádzkuje.

Malajzijské kráľovské vzdušné sily v súčasnosti disponujú 18 lietadlami Su-30MKM, ktoré boli dodané v roku 2007 až 2009 a 10 strojmi MiG-29, ktoré Malajzia zaviedla do služby ešte v roku 1995. Podľa vyjadrenia ministra obrany sú letuschopné iba štyri z 28 bojových lietadiel vyrobených v Rusku. Ide práve o štvoricu modernejších a výkonnejších Su-30MKM. Zvyšných 14 "Suchojov" je v oprave.

Treba povedať, že v každom letectve je určité percento stíhacích lietadiel v danom čase uzemnených, pretože práve podstupujú údržbu a servis. Tento podiel neletuschopných strojov sa však pohybuje na úrovni asi 30%, v žiadnom prípade nie na úrovni 89% ako je to v Malajzii.

Malajzijské ministerstvo obrany preto ukončilo spoluprácu s dodávateľom, s ktorým uzavrela zmluvu ešte predchádzajúca administratíva a snažia sa ho nahradiť miestnymi dodávateľmi. V dôsledku týchto problémov sa malajzijské letectvo taktiež snaží rozšíriť svoju letku stíhačiek F/A-18D Hornet a hľadá možnosť, ako získať niekoľko použitých lietadiel tohto typu.

Podobné problémy ako Malajzia riešia aj iný používatelia ruských bojových lietadiel. V roku 2017 oznámila India, že z dôvodu komplikácií s dodávkami náhradných dielov nedokáže na čas vykonávať opravu a údržbu svojich stíhačiek Su-30MKI. Minulý rok sa India sťažovala aj na poruchovosť palubných stíhačiek MiG-29K, ktorých letuschopnosť sa pohybuje medzi 15,93 a 37,63 percentami.

V minulosti sa s problémami s ruskou leteckou technikou potýkalo aj Alžírsko, ktoré bolo dokonca nútené vrátiť 12 lietadiel MiG-29SMT z dôvodu nedostatočnej kvality.

Svoje skúsenosti ruskými stíhačkami má i Slovensko, ktoré prevádzkuje 12 lietadiel MiG-29. V júni navštívil základňu Sliač britský redaktor Rob Cameron a v reportáži pre BBC hovoril o problémoch, ktoré má naša armáda s každodennou prevádzkou strojov MiG-29. "Ľudia, ktorí poznajú pomery v armáde, tvrdia, že sa takmer každý deň objavujú problémy s motormi a avionikou," vysvetľuje Cameron.