MBDA otestovala odpal protilodnej strely Sea Venom

27.07.2017

Európska spoločnosť MBDA, zaoberajúca sa vývojom riadených striel, uskutočnila prvýkrát ostrý odpal protilodnej rakety Sea Venom. Skúška tejto novej riadenej strely, určenej pre vrtuľníky, sa uskutočnila dňa 21. júna. 

Sea Venom dokáže letieť vysokou podzvukovou rýchlosťou a jej dosah je viac ako 20 km. Strela má celkovú hmotnosť 110 kg, z čoho na bojovú časť pripadá 30 kg. Jej dĺžka je 2,5 m a priemer 200 mm. Má infračervený navádzací systém a obojsmernú dátovú linku. Môže tak letieť v plne autonómnom režime, avšak operátor má možnosť počas letu zmeniť súradnice jej cieľa.

Raketa bola vystrelená z vrtuľníka AS365 Dauphin a testoval sa jej maximálny dosah. Súčasťou tejto prvej skúšky nebolo zameranie cieľa a aktivácia infračerveného senzora v záverečnej fáze letu. Test sa sústredil na kontrolu pohonného systému, navádzanie v strednej fáze letu a aerodynamické vedenie rakety. 

Sea Venom nahradí britskú strelu Sea Skua na vrtuľníkoch AW159 Wildcat a francúzsku AS15TT na budúcom ľahkom vrtuľníku, ktorý vzíde z programu Hélicoptère Interarmées Léger. Strela bude určená proti menším plavidlám s výtlakom do 500 ton, od rýchlych útočných remorkérov počnúc až po korvety. Zároveň sa bude dať použiť aj proti pozemným cieľom na pobreží. Zavedenie strely sa plánuje na rok 2020, čím sa významne zvýšia spôsobilosti britského a francúzskeho námorníctva. Každý z 28 vrtuľníkov kráľovského námorníctva Wildcat bude môcť niesť po 4 rakety Sea Venom.  

Zdroj: Sea Venom / ANL completes first live firing