Modernizácia taiwanského letectva

24.12.2017

Postavenie Taiwanu vo vzťahu k pevninskej Číne je komplikované a jeho relatívna nezávislosť by mohla byť rýchlo zmarená v prípade vojenskej intervencie zo strany ČĽR. Preto Taiwan dôsledne buduje svoje ozbrojené sily, vrámci ktorých kladie dôraz aj na silné letectvo.

Hoci tento ostrovný štát obýva 22 miliónov ľudí a jeho rozloha predstavuje asi len dve tretiny Slovenskej republiky, svojím početným letectvom sa môže porovnávať aj s veľkými krajinami sveta. Základom stíhacieho letectva Taiwanu je 141 amerických strojov F-16A/B, 127 stíhačiek vlastnej výroby F-CK-1 a 46 francúzskych viacúčelových lietadiel Mirage 2000-5EI.

V bojaschopnom stave ešte stále zostáva niekoľko zastaraných F-5E, ktoré získal Taiwan v rokoch 1974 až 1986. Proces vyraďovania týchto lietadiel sa však začal už koncom 90. rokov minulého storočia. Z celkového počtu 308 F-5E/F taiwanské letectvo dodnes prevádzkuje ešte asi 25 strojov. Nič to však nemení na fakte, že tieto lietadlá sú definitívne na konci svojej služby.

Taiwan plánoval širšiu obmenu svojho lietadlového parku, preto v roku 2006 požiadal Spojené štáty o predaj 66 modernejších F-16C/D Block 52. Tento zámer však zmarila Čína, ktorá ostro vystúpila proti takémuto zvýšeniu spôsobilostí taiwanských vzdušných síl. Preto táto ostrovná krajina pristúpila k veľkej modernizácii všetkých troch hlavných typov stíhacích lietadiel.

Ako prvých sa tento proces dotkol stíhačiek vlastnej výroby F-CK-1 Čing-kuo. Taiwanská spoločnosť Aerospace Industrial Development Corporation spustila modernizáciu týchto lietadiel v roku 2009 a 21. decembra 2018 odovzdala taiwanskému letectvu posledné dve vylepšené lietadlá F-CK-1. Slávnostnou ceremóniou sa oficiálne ukončila druhá fáza modernizácie, vrámci ktorej bolo vylepšených 56 lietadiel. V prvej fáze, ktorá prebiehala v rokoch 2009 až 2013, prešlo týmto programom 71 strojov. Náklady vtedy predstavovali 587 miliónov amerických dolárov, čo predstavuje asi 8,3 milióna na jedno lietadlo.

Modernizované lietadlá dostali nový sklenený pilotný kokpit, 32-bitový počítač riadenia letu a vylepšené možnosti elektronického boja. Stroje získali nový zosilnený podvozok, ale aj digitálny protišmykový systém. Výzbroj bola rozšírená o podzvukové strely s plochou dráhou letu Wan Tien. Tieto riadené strely vyvinul taiwanský národný inštitút vedy a techniky NCSIST a mali by mať dosah asi 200 km.

Medzitým, ako boli odovzdané aj posledné zmodernizované stíhačky F-CK-1 Čing-kuo, sa už naplno rozbehol program vylepšenia lietadiel F-16A/B. Tieto stroje podstupujú hlbšiu modernizáciu a paradoxne budú na vyššej úrovni ako pôvodne požadovaná verzia F-16C/D Block 52.

Modernizácia na úroveň F-16V sa začala v januári tohto roka a v priebehu šiestich rokov ňou prejde všetkých 144 stíhačiek F-16A/B. Vrámci nej získajú taiwanské lietadlá moderné AESA rádiolokátory AN/APG-83, nové palubné počítače, datalink Link16, zabudovaný navigačný systém (INS/GPS), systém elektronického boja Terma ALQ-213(V), zmodernizovaný "sklenený" kokpit a antikolízny systém.

Predstavitelia vzdušných síl Taiwanu zároveň začali so zástupcami Francúzska rokovania o možnosti modernizácie taiwanskej flotily stíhacích lietadiel Mirage 2000-5. Veliteľ štábu taiwanských vzdušných síl generál Čeng Rong-Feng vo štvrtok uviedol, že žiadosť bola Francúzsku predložená ešte v júni tohto roka. Dodal, že Francúzsko odvtedy zhromažďuje informácie o rozsahu prác, ako aj o počte lietadiel vyčlenených na modernizáciu. Po štvrtkovom stretnutí však taiwanský parlament rozhodol o zmrazení finančných prostriedkov až do doby, kým nebude predložená písomná správa o celom zamýšľanom programe.

Vyššie uvedené programy nepochybne pomôžu predĺžiť životnosť týchto stíhačiek o niekoľko rokov. V blízkej budúcnosti však Taiwan bude musieť nájsť spôsob, ako obstarať moderné stíhacie lietadlá, ktoré mu umožnia udržať krok so stále pokročilejším letectvom Číny.

Taiwanské ministerstvo obrany už v máji formálne vyhlásilo, že má v úmysle obstarať stíhacie lietadlá piatej generácie F-35 Lightning II. Je však otázne, či sa Donaldovi Trumpovi podarí presvedčiť Biely dom, aby takýto predaj v blízkej budúcnosti schválil, keďže Čína proti tomu vehementne namieta. A hoci Trump nastúpil do prezidentského úradu s pomerne vyhranenými názormi voči Číne, v súčasnosti už je jeho rétorika oveľa umiernenejšia.

Zdroj: Taiwan fighter jets get new electronic warfare capabilities in latest upgrade