Modernizovaný Forpost-R sa vzniesol do vzduchu

26.08.2019

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že vo štvrtok 22. augusta 2019 sa uskutočnil prvý let bezposádkového lietadla Forpost-R.

Sériová výroba tohto prieskumného dronu by sa mala spustiť v Uralskom závode civilného letectva už od budúceho roku. Ide o modifikáciu izraelského lietadla Searcher Mk.2, ktoré Rusko vyrába od roku 2011 na licenciu pod názvom Forpost.

Forpost-R je na prvý pohľad úplne rovnaký ako jeho predchodca Forpost, je však vyrobený z domácich komponentov. Je vybavený moderným rádioelektronickým zariadením, komunikačnými systémami, pozemným riadiacim komplexom a softvérom, ktoré boli vyvinuté v Rusku. Forpost-R je poháňaný moderným motorom APD-85, ktorý je tiež ruskej proveniencie.

Vďaka novému vybaveniu by Forpost-R mal mať akčný rádius predĺžený o 100 km (Forpost má 250 km), letová vytrvalosť dosahuje až 18 hodín (v porovnaní so 16 hodinami) a výškový dostup vzrástol na 6000 m (oproti 5000 m).

Na medzinárodnom vojensko-technickom fóre "Armia-2019" bol predstavený gyroskopicky stabilizovaný optoelektronický systém GOES-4, ktorý by sa tiež mal stať súčasťou vybavenia lietadiel Forpost-R. Systém pozostáva z TV kamery, infračervenej kamery a laserového diaľkomeru/značkovača NTEV.461321.011, ktorý vyrába ruská spoločnosť "Kvantovaja optika". Tento systém je schopný detegovať tank na vzdialenosť 18 km a s istotou ho dokáže rozpoznať na 8 km. Hmotnosť celého optoelektronického zariadenia je 32 kg.

Modernizácia lietadla Forpost nepochybne vychádza zo skúseností zo Sýrie a na Donbase, kde Rusko tento typ nasadilo. Práve pri strete s ukrajinskou armádou došlo k minimálne piatim prípadom, kedy bol ruský dron zostrelený.

Modernizácia v podobe Forpostu-R predstavuje významný míľnik, ktorý Rusku umožní o trochu znížiť technologický náskok USA, Číny alebo Izraela vo vývoji bezposádkových lietadiel. Rusko síce testuje viacero sľubných konštrukcií, ako je Korsar alebo Ochotnik, ale stále je odkázané na licenčnú výrobu Forpostu, ktorý v súčasnosti predstavuje najpokročilejší prieskumný dron zavedený v ruských ozbrojených silách.