Modernizovaný Su-34 NVO pre ruské letectvo

15.04.2021

Ruské médiá v marci informovali, že Vzdušno-kozmické sily RF dostali prvý modernizovaný taktický bombardér Su-34 NVO. Stroj, ktorý je v ruskom letectve zavedený už sedem rokov, získal nové prieskumné a útočné schopnosti.

Prvý taktický bombardér, modernizovaný na úroveň NVO, bol priradený k bombardovaciemu pluku v Šagole v Čeľabinskej oblasti. Ruské ministerstvo obrany podpísalo zmluvu na modernizáciu lietadiel Su-34 v júni minulého roka. Celkovo bude vylepšených asi 20 zo 120 lietadiel Su-34, ktoré ruské letectvo v súčasnosti prevádzkuje. Dokončenie modernizácie je naplánované ku koncu roku 2023.

Na Su-34 NVO bol vylepšený radar, zameriavač a komunikačný systém. Výrazne sa rozšíril arzenál "inteligentných" bômb a rakiet, ktoré môže toto útočné lietadlo používať. Modernizovaná bola aj avionika a systémy elektronického boja.

Jednou z najdôležitejších vlastností Su-34 NVO je schopnosť používať závesné prieskumné kontajnery. Boli vyvinuté tri verzie z nich: optoelektronická, rádiotechnická a radarová. S ich pomocou bude lietadlo schopné nezávisle detegovať pozemné, námorné a vzdušné ciele za každého počasia na väčšiu vzdialenosť ako doteraz.

Pri modernizácii stroja sa brali do úvahy skúsenosti získané počas sýrskej operácie. Od samého začiatku vojenskej operácie v Sýrii sa Su-34 stali "špecialistami" v používaní presných zbraní. Na základni Humajmím občas vyskytovali v počte až 14 kusov. Navádzanými bombami s hmotnosťou do 1,5 tony dokázali ničiť aj najlepšie chránené úkryty ozbrojencov vrátane tých podzemných.