MQ-8C dosiahol počiatočnú operačnú spôsobilosť

10.07.2019

Americké námorníctvo deklarovalo, že 28. júna dosiahli bezposádkové vrtuľníky MQ-8C Fire Scout počiatočnú operačnú spôsobilosť.

To umožňuje US Navy spustiť prevádzku týchto nových dronov a výcvik ich obsluhy. MQ-8C sú určené pre spravodajské, prieskumné a hliadkovacie misie, ako aj pre poskytovanie presných súradníc hladinových alebo pozemných cieľov. Vďaka svojim senzorom dokážu odovzdávať materskej bojovej lodi aj súradnice nepriateľských cieľov, ktoré sa nachádzajú za horizontom.

MQ-8C postavila firma Northrop Grumman na báze komerčného vrtuľníka Bell 407, pričom sa z neho odstránili sedadlá a ďalšie vybavenie, ktoré nahradilo zariadenie diaľkového ovládania a prídavné palivové nádrže. Dron vydrží vo vzduchu 12 hodín a jeho akčný rádius je 278 km. Dokáže letieť rýchlosťou 260 km/h a jeho dostup je 6100 m.

Maximálne užitočné zaťaženie MQ-8C je necelých 318 kg, čím prevyšuje svojho predchodcu MQ-8B viac ako dvojnásobne. MQ-8B bol ale postavený na báze ľahkého vrtuľníka Schweizer 330 s menšími rozmermi a slabším motorom.

Ďalšou odlišnosťou oproti MQ-8B bude nový palubný rádiolokátor Leonardo Osprey 30. Ide o ľahký radar s aktívnym elektronickým skenovaním, ktorý má väčšie zorné pole. Radar tiež zahŕňa celý rad digitálnych režimov vrátane detekcie počasia, režimu vzduch-vzduch a indikátora pohybujúceho sa pozemného cieľa.

Pripomeňme, že letové skúšky prototypu MQ-8C začali v roku 2013 na základni Ventura County a od decembra 2014 prebiehalo testovanie aj na palubách amerických bojových lodí. Drony MQ-8C majú za sebou viac ako 700 letov, pri ktorých strávili vo vzduchu cez 1500 hodín.

V súčasnosti by americké námorníctvo malo mať 17 sériovo vyrobených vrtuľníkov MQ-8C. Začiatkom tohto roku objednalo u firmy Northrop Grumman Systems ďalších päť strojov v hodnote 55 miliónov dolárov, ktoré majú byť dodané do roku 2021. Celkovo však US Navy počíta s prevádzkou 38 kusov MQ-8C, ktoré doplnia 30 starších MQ-8B.

Od roku 2021 majú byť MQ-8C nasadené na pobrežných bojových lodiach triedy Freedom a Independence.

Zdroj: US Navy declares IOC for MQ-8C Fire Scout unmanned helicopter