MQ-8C s novým radarom

16.05.2020

Americké námorníctvo spustilo letové skúšky palubného radaru pre bezposádkový vrtuľník MQ-8C Fire Scout.

Ide o moderný rádiolokátor s aktívnym elektronickým skenovaním AN/ZPY-8 Osprey od talianskej firmy Leonardo. "Radar AN/ZPY-8 významne zvýši schopnosti Fire Scouta v oblasti detekcie a sledovania cieľov," uviedla Melissa Packwood, programová manažérka taktických autonómnych systémov v spoločnosti Northrop Grumman.

Vrtuľník, vybavený Ospreyom, dokáže detegovať ciele na extrémne dlhé vzdialenosti a to aj počas búrok, kedy je mimoriadne zlá viditeľnosť. Letovým testom radaru, ktoré sa začali 27. februára, predchádzalo niekoľko týždňov pozemných skúšok.

Talianska spoločnosť Leonardo bola vybraná ako dodávateľ palubných radarov pre MQ-8C Fire Scout v októbri 2016. V rámci dohody s americkým námorníctvom sa zaviazala, že v prvej fáze vyvinie a dodá na testovanie 5 rádiolokátorov. Veliteľstvo námorných leteckých systémov má potom možnosť kúpiť aj väčšie množstvo radarov na reálne prevádzkové účely.

Leonardo je medzinárodný líder v oblasti radarových technológií. Osprey bol vybraný čiastočne preto, že je to prvý radar na svete, ktorý bez pohyblivých častí alebo potreby objemného vonkajšieho radómu poskytuje potrebné pokrytie a je dostatočne ľahký, aby mohol byť nesený Fire Scoutom.

Americké námorníctvo si vybralo dvojpanelovú verziu Ospreya, ktorá bude poskytovať 240-stupňové pokrytie. Radar má zároveň celý rad digitálnych režimov vrátane detekcie počasia, režimu vzduch-vzduch a indikátoru pohybujúceho sa pozemného cieľa (GMTI). Absencia pohyblivých častí znamená, že náklady na opravu a údržbu budú v porovnaní s alternatívami výrazne nižšie. Osprey má tiež otvorenú architektúru, takže americké námorníctvo bude môcť aktualizovať softvér nezávisle na výrobcovi.

MQ-8C Fire Scout dosiahol počiatočnú operačnú spôsobilosť v júni 2019 a s jeho prvým nasadením sa počíta v roku 2021. Americkému námorníctvu už bolo dodaných 32 z 38 objednaných dronov MQ-8C, a všetky by mali byť v budúcnosti vybavené radarom AN/ZPY-8. Dodávka ďalšieho stroja je naplánovaná na rok 2020 a posledných päť vrtuľníkov získa námorníctvo v roku 2021.

Fire Scout je určený na operácie z paluby pobrežných bojových lodí, ktoré sú v USN označované ako Littoral combat ship. Ide o novú triedu plavidiel, ktoré sú určené na hliadkovanie plytkých pobrežných vodách, čistenie pobrežia od morských mín, potláčanie pirátstva, lov malých naftových ponoriek a výsadok špeciálnych síl pri pozemných útokoch. Bezpilotný vrtuľník má slúžiť ako námorné spravodajské, hliadkovacie a prieskumné lietadlo. Maximálny dosah jeho nového radaru je podľa niektorých zdrojov až 370 km, čo umožní výrazne zvýšiť prehľad pobrežných bojových lodí.

Zdroj: MQ-8C starts flight tests with new radar