MQ-9 Reaper so strelami vzduch-vzduch

20.09.2018

Len niekoľko mesiacov po tom, čo americké letectvo oznámilo, že vyvíja úsilie vyzbrojiť niektoré zo svojich bezpilotných lietadiel strelami vzduch-vzduch, dôstojník USAF odhalil, že nedávno zaznamenal dron MQ-9 Reaper prvý zostrel cvičného vzdušného cieľa.

V rozhovore pre Military.com to uviedol plukovník Julian Cheater, ktorý je šéfom 432. krídla amerických vzdušných síl. 432. krídlo je dislokované na základni Creech a prevádzkuje bezposádkové lietadlá MQ-1 Predator, MQ-9 Reaper a RQ-170 Sentinel. Drony z tejto jednotky vykonávali spravodajské, hliadkovacie a prieskumné misie počas operácií Enduring Freedom alebo Iraqi Freedom a v súčasnosti pôsobia v Aganistane.

"Je tu istá informácia, ktorá nie je utajená, ale nie je ani príliš známa a to, že v novembri 2017... sme vystrelili riadenú strelu vzduch-vzduch proti manévrujúcemu cieľu a zaznamenali sme priamy zásah," povedal Cheater. "Bol to MQ-9 s tepelne navádzanou raketou verzus dron a  bol to priamy zásah ... počas testu."

Cheater nešpecifikoval cvičenie, typ cieľa ani raketu, ktorú Reaper použil na jeho zostrelenie. Je však veľmi pravdepodobné, že tepelne navádzanou strelou vzduch-vzduch bola AIM-9X Sidewinder. Nasvedčovala by tomu aj prezentácia z novembra 2016, počas ktorej kapitán amerického námorníctva James Stoneman, šéf programovej kancelárie protilietadlových riadených striel, zverejnil fotografiu dronu MQ-9 vyzbrojeného raketou AIM-9X.

Správy o tom, že americké letectvo uvažuje o integrácii zbraní vzduch-vzduch do lietadiel Reaper, sa datujú ešte do roku 2003. V tej dobe vyzbrojilo US Air Force drony MQ-1 Predator leteckou verziou strely Stinger, aby im poskytli určitú miernu ochrany proti irackým lietadlám.

V súvislosti so strelami Stinger došlo 23. decembra 2002 ku kurióznej situácii, keď sa jeden z Predatorov dostal do vzdušného súboja s irackou stíhačkou. Lietadlá Predator, boli používané ako návnada pre iracké stíhačky, pričom po prilákaní nepriateľského stroja sa mali rýchlo stiahnuť. Pri jednom z takýchto incidentov, sa však Predator nesnažil odletieť a na približujúci sa MiG-25 vypálil jednu zo svojich striel. MiG-25 vystrelil na dron dve svoje rakety a jedna z nich zrejme zmiatla infračervený senzor Stingeru. Útok sa tak skončil zničením Predatora, ktorý bol ďalšou raketou poslaný k zemi. Bolo to prvýkrát v histórii, keď sa bezposádkový prostriedok zapojil do súboja s pilotovaným lietadlom.

"Vyvinuli sme taktiku, techniky a postupy, ktoré umožnia [dronu] prežiť aj v takýchto typoch prostredia a ak to urobíme správne, môžeme zabezpečiť jeho prežitie aj proti niektorým vážnym hrozbám, ktoré stelesňujú normálne [bojové] lietadlá", vysvetlil Cheater. "V mnohých častiach sveta dochádza k hybridným vojnám s proxy protivníkom... MQ-9 Reaper bude určite kľúčovou súčasťou toho celého. Takže ak toto lietadlo správne previažeme s inými lietadlami, bude schopné prežiť."

V porovnaní s Predatormi, vyzbrojenými Stingermi, predstavujú Reapery s AIM-9X oveľa nebezpečnejšiu kombináciu. Už len tento model Sidewinderu je sám o sebe impozantnou strelou, ktorá je v konfigurácii Block II vybavená dátovým spojením, umožňujúcim zamknúť cieľ aj po vypustení.

MQ-9 Reaper je taktiež vybavený svojim vlastným datalinkom (Link 16), čo mu umožňuje prijať súradnice vzdušného cieľa aj od tretej strany. Takéto zdieľanie informácií umožní posádke dronu zlepšiť situačné povedomie, ktoré je inak obmedzené výkonnosťou palubných senzorov Reapera. Navyše, ak by dron dostal dodatočné senzory a radarové výstražné prijímače, pomohlo by to jeho schopnosti ešte zefektívniť.

Treba podotknúť, že nič z toho Reaperu neumožní, aby pôsobil vo vysoko rizikovom vzdušnom priestore. Môže mu to však poskytnúť ochranu pred hrozbami, ktoré by sa mohli náhle objaviť počas vykonávania misií v okrajových zónach konfliktov alebo v proxy vojnách.

K takýmto situáciám dochádzalo aj nedávno v Sýrii, kde ruské bojové lietadlá sledovali drony vykonávajúce ozbrojený letecký prieskum. Irán sa tiež v minulosti snažil obmedziť letecké operácie amerických dronov v medzinárodnom vzdušnom priestore v Perzskom zálive, čo viedlo k nasadeniu pilotovaných stíhačiek, ktoré ich museli sprevádzať.

Vyzbrojenie Reaperov strelami AIM-9X by slúžilo ako odstrašujúci prostriedok. Žiaden útočník by už nemohol byť istý, že sa drony nepokúsia paľbu opätovať.

Zdroj: Heat-Seeking Missile-Armed MQ-9 Reaper Shot Down Target Drone During Exercise