MV-22 Osprey by mohol byť vybavený prieskumným dronom

21.05.2019

Americká námorná pechota pracuje na vývoji nového prieskumného dronu, ktorý by mohol byť vypúšťaný z konvertoplánu MV-22 Osprey.

Námorná pechota už roky hľadá spôsoby, ako vylepšiť vlastnosti MV-22 Osprey. Tento ľahko vyzbrojený konvertoplán je totiž veľmi zraniteľný, najmä pri pristávaní a vyzdvihovaní pozemných síl. Preto nedávno prišla námorná pechota s myšlienkou, že MV-22 by mohol byť schopný vypustiť zo zadnej časti prieskumný dron, ktorý by dokázal identifikovať potenciálne nepriateľské hrozby.

Toto bezposádkové lietadlo dostalo označenie Air-Launched Fast Autonomous Reconnaissance System alebo skrátene AFARS. Jeho dolet by mal byť 305 km alebo 185 km pri 10 minútovom hliadkovaní v cieľovej oblasti.

Dron by mal byť vybavený dátovým spojením, prostredníctvom ktorého si bude môcť vymieňať s konvertoplánom informácie na vzdialenosť 92 km. AFARS by sa tak stal významným spravodajským prostriedkom, ktorý by dokázal identifikovať pozemné hrozby ešte pred tým, než sa posádka dostane do cieľovej destinácie.

Toto bezposádkové lietadlo je dlhé 183 cm a dokáže letieť vo výške do 7600 metrov. Môže niesť senzorové vybavenie s hmotnosťou do 2 kg.

V minulosti námorná pechota zvažovala možnosť vytvoriť raketami vyzbrojený variant MV-22, ktorý by mohol sprevádzať ostatné konvertoplány a eliminovať tak ich slabinu. K tomuto riešeniu však nakoniec nedošlo a tak musia posádky Ospreyov niekedy využívať služieb amerického letectva, ktoré im poskytuje krytie pomocou útočných lietadiel A-10 Warthog. Tieto stroje poskytovali podporu Ospreyom aj pri misiách proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii. 

Zdroj: The Corps is working on an advanced reconnaissance drone that will be launched out the back of the MV-22 Osprey