Na Červenom námestí sa predstavili nové ruské drony

09.05.2018

V Moskve sa každoročne 9. mája koná veľká vojenská prehliadka pri príležitosti osláv víťazstva nad fašizmom. Popri dobových zbraniach sa tu predstavujú aj všetky druhy modernej bojovej techniky vrátane letectva.

Korsar
Korsar

Tohoročná prehliadka však bola pomerne zaujímavá, pretože tu malo premiéru viacero nových typov techniky, ktorých zavedenie do služby sa očakáva v blízkej budúcnosti. Išlo o modernizovanú verziu MiGov-31K nesúcich hypersonickú strelu Kinžal, stíhačky piatej generácie Su-57, ako aj bezposádkové lietadlá Korsar a Katran. Práve prezentácia posledne zmienených dronov naznačuje, že po dlhoročnom vývoji by mohla čoskoro začať ich sériová výroba.

Ruské bezpilotné lietadlo Korsar je určené na prieskumné misie, ničenie pozemných cieľov, vedenie elektronického boja, ale aj na prepravu nákladu. Vďaka svojmu palubnému vybaveniu dokáže v reálnom čase poskytovať delostrelectvu a raketovým jednotkám informácie o polohe nepriateľských cieľov. Vo vzduchu vydrží do 10 hodín a jeho akčný rádius je 160 km. Jeho maximálny výškový dostup je 6000 m.

Korsar bol vyvinutý spoločnosťou KB Luč, ktorá spadá pod ruskú štátnu spoločnosť Rostex. Maketa tohto bezposádkového lietadla bola prvýkrát verejnosti predstavená na výstave MAKS v roku 2011 a v roku 2015 začali letové skúšky prvého prototypu.

Korsar je dolnoplošník s rozpätím 6,5 m. Pre potreby skladovania alebo transportu je možné krídla zložiť smerom dozadu a hore. Dĺžka trupu lietadla je 4,2 m a výška 1,5 m.

Piestový motor lietadla roztáča jednu trojlistovú vrtuľu, ktorá je umiestnená v zadnej časti trupu. Tento pohon umožňuje dronu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 150 km/h.

Predstavitelia spoločnosti Rostex informovali, že momentálne "prebiehajú práce na spustení sériovej výroby systému Korsar". Dodajme, že Rusko v súčasnosti nemá k dispozícii žiaden vlastný bezpilotný systém tohto typu. Pre zabezpečenie týchto spôsobilostí uzavrelo Rusko v roku 2010 s Izraelom zmluvu na licenčnú výrobu lietadiel Forpost, ktoré sú postavené na báze strojov Searcher Mk.2.

V súčasnosti vyrábané drony Forpost prekonávajú ruský Korsar vo viacerých parametroch. A práve Korsar bol v minulosti ruskými médiami prezentovaný ako nástupca licenčne vyrábaného Forpostu. Je preto otázne, v akej fáze vývoja sa systém Korsar skutočne nachádza a či je pripravený na zavedenie do služby. Navyše koncom minulého roka ruské ministerstvo obrany informovalo, že do roku 2019 plánuje kúpiť licenciu na výrobu ďalších lietadiel Forpost.

Ďalším bezpilotným lietadlom, ktoré bolo predstavené na Červenom námestí bol dron vrtuľníkového typu Katran. Tento vzdušný prostriedok je schopný vzlietnuť a pristáť na neupravených plochách za akýchkoľvek poveternostných podmienok.

Katran môže byť vybavený senzormi, umožňujúcimi vykonávať prieskumné misie alebo systémami elektronického boja. Vyzbrojený riadenou alebo neriadenou muníciou môže taktiež ničiť nepriateľské pozemné ciele.

Dron dosahuje maximálnu rýchlosť 130 km/h a jeho výškový dostup je 2000 m. Maximálna vzletová hmotnosť Katranu je 490 kg, vrámci čoho unesie 120 kg vybavenia a výzbroje.

Katran
Katran

Tieto dva typy bezposádkových lietadiel nie sú jedinými vývojovými projektami tohto druhu. Rusko v súčasnosti pracuje ešte na vývoji dronov Inochodec a Aľtius. V tomto prípade však už ide o systémy kategórie MALE, ktoré dokážu operovať v stredných výškach a disponujú veľkou letovou vytrvalosťou.

Inochodec od spoločnosti Kronštadt bude disponovať letovou vytrvalosťou 30 hodín a jeho užitočné zaťaženie by malo byť 450 kg. Základné testovanie tohto bezposádkového lietadla by malo byť ukončené do októbra a koncom tohto roka alebo v roku 2019 by mohla byť uzavretá zmluva o sériovej výrobe.

Pred dokončením by mal byť aj Aľtius, ktorý by mal byť schopný niesť vybavenie a výzbroj s hmotnosťou do 2000 kg. Tento dron bude poháňaný dvomi turbovrtuľovými motormi a mal by vydržať vo vzduchu až 48 hodín. V prípade, že sa ruským konštruktérom podarí dosiahnuť tieto parametre, bude prekonávať aj svojho amerického konkurenta MQ-9 Reaper. Zavŕšenie vývojových prác je naplánované na koniec tohto roka.