Na MAKS 2017 predstavili prvé ruské bezpilotné lietadlo typu MALE

23.07.2017

Firma Kronštadt predstavila bezpilotné lietadlo Orion, ktoré je schopné operovať v stredných výškach a disponuje vysokou letovou vytrvalosťou. Ide o prvé lietadlo tohto typu vyrobené v Rusku.

Systém Orion pozostáva zo 4 - 6 bezposádkových lietadiel, systému automatického vzletu a pristátia, pozemnej riadiacej stanice a letiskového technického vybavenia. Orion je určený na vojenský prieskum, hliadkovanie, vzdušné vyhodnotenie výsledkov útoku, ale aj topografický prieskum. V závislosti od potrieb zákazníka dokáže firma dodať niekoľko špecializovaných verzií. Ako uviedli zástupcovia spoločnosti Kronštadt, v prípade seriózneho dopytu môžu zaradiť do svojho portfólia taktiež bojový variant.

Trup lietadla je celý vyhotovený z kompozitných materiálov na báze uhlíka. Rozmermi sa Orion najviac približuje americkému dronu MQ-1 Predator. Dĺžka ruského stroja je 8 m, výška 3 m a rozpätie krídel 16 m.

Jeho maximálna vzletová hmotnosť je 1000 kg, pričom maximálne užitočné zaťaženie predstavuje 200 kg. Orion letí rýchlosťou až 200 km/h a jeho dostup je 7500 m. Pri štandardnom užitočnom zaťažení (60 kg) dokáže hliadkovať až 24 hodín. Pracovníci pozemnej riadiacej stanice môžu ovládať lietadlo na vzdialenosť 250 km.

Orion je vybavený dennou TV kamerou a infračervenou kamerou, ktoré umožňujú pozorovať, rozpoznať a automaticky sledovať pozemné ciele. Fotografické zariadenie dokáže vyhotoviť snímky zemského povrchu vo vysokom rozlíšení. K ďalšiemu vybaveniu patrí rádiolokátor s vysokým rozlíšením, ale aj senzory na vyhľadávanie komunikačných centier a detekciu nepriateľských systémov protivzdušnej obrany.

Počiatky systému Orion siahajú do októbra 2011, kedy ruské ministerstvo obrany podpísalo zmluvu s firmou Tranzas (dnes Kronštadt). Predmetom zmluvy bola realizácia vývojových prác vrámci projektu Inochodec, ktorého cieľom bolo vytvoriť prieskumný bezposádkový vzdušný systém s hmotnosťou asi 1 tony. Letové skúšky prvého prototypu Orion sa začali na jar roku 2016. Podľa neoverených informácií sa náklady na vývoj systému zatiaľ vyšplhali na 5 miliárd rubľov, pričom 2 - 3 mld. sú zo zdrojov spoločnosti Kronštadt.

Na výstave MAKS 2017 je prezentovaný exportný variant Orion-E, ktorý firma ponúka zahraničným zákazníkom. Zatiaľ sa črtá len podpis zmluvy so spoločnosťou z oblasti drevospracujúceho priemyslu Segezha Group. Tá obhospodaruje 6,8 milióna hektárov lesných plôch a drony Orion by mali byť použité na monitorovanie stavu lesov. "Táto moderná technológia nám umožní veľmi presne určiť druhovú, vekovú a kvalitatívnu skladbu lesov", uviedol prezident a CEO Segezha Group Kamil Zakirov.

Je však otázne, aký ohlas vzbudí tento systém u potenciálnych klientov z obranného rezortu, keďže sama ruská armáda zatiaľ neprejavila o Orion záujem. Na druhú stranu je treba povedať, že v súčasnosti v tomto segmente neexistuje príliš veľká konkurencia. Hlavní producenti, ktorými sú USA a Izrael, predávajú bezposádkové lietadlá len vybraným krajinám. Zvyšné štáty sa tak doteraz obracali predovšetkým na Čínu, ktorá pri predaji žiadne reštrikcie nedodržiava. 

Zdroj: "Кронштадт" планирует наделить беспилотник "Орион" ударными функциями