Na Su-35S testujú zameriavací kontajner T220

29.05.2018

Na fotografii z 29. decembra 2017, spravenej na letisku Žukovsky, je zachytená stíhačka Su-35 počas testovania podvesného zameriavacieho kontajneru T220.

Počas operácie v Sýrii, do ktorej vstúpilo Rusko koncom roka 2015, sa integrácia zameriavacích kontajnerov do viacúčelových stíhacích lietadiel ruského letectva ukázala byť nevyhnutnosťou. Význam tohto zariadenia spočíva v presne vedenom leteckom útoku, keď stíhačka narazí na nepriateľské budovy, opevnenia, tanky, obrnené transportéry a inú vojenskú techniku. Podobnými zameriavacími kontajnermi (LANTIRN, LITENING) sú už desaťročia vybavené aj americké stíhačky F-15, F-16 alebo F/A-18.

Pomocou zameriavacieho kontajneru dokáže aj stíhačka, primárne určená na vybojovanie vzdušnej prevahy, uskutočniť efektívne bombardovanie presne navádzanou muníciou. Preto už od roku 2016 prebieha vývoj kontajneru T220 (resp. T220/E), ktorý by mal byť integrovaný do lietadiel MiG-29SMT, MiG-29M/M2 a Su-35S. Týmto zariadením by mali byť vybavené aj stíhačky Su-30SM, nie je však potvrdené, či to bude T220 alebo nejaká jeho obdoba.

Su-35S s kontajnerom T220 bol prvýkrát verejnosti predstavený pri statickej ukážke na aerosalóne MAKS v júli 2017. Zo zverejnenej fotografie je zjavné, že letové skúšky nového zariadenia prebiehajú minimálne od decembra 2017.

Fotografia MiGu-29M vybaveného T220 sa dokonca objavila ešte skôr. Kontajner bol zrejme integrovaný primárne do MiGov-29M/M2, ktoré si objednal Egypt v počte 50 kusov. Neskôr prenikli na verejnosť informácie, že k lietadlám si egyptské letectvo objednalo aj 22 kontajnerov T220 v hodnote 110 miliónov rubľov (za jednotkovú cenu 5 mil.).

Presné parametre kontajneru neboli zverejnené, odhaduje sa však, že jeho dĺžka je 2,4 m a priemer 37 cm. Zariadenie by malo pozostávať z termovízneho a laserového systému, ktoré umožnia pilotovi zamerať aj malé stacionárne alebo mobilné pozemné ciele. Pilot stíhačky tak bude schopný viesť na tieto ciele letecký útok pomocou laserom navádzaných bômb a striel počas dňa i noci.

Stíhačky pri bombardovaní dosahujú rýchlosť stoviek a v niektorých prípadoch aj viac ako 1000 km/h. Preto sa optické a laserové systémy kontajneru musia pohybovať s presnosťou na mikrometre, aby dokázali pri tejto rýchlosti neustále zameriavať cieľ. Kľúčovým prvkom takto presných zariadení sú súčiastky z piezokeramiky, ktoré umožňujú pohyb senzorov v mikrometroch.

Až do roku 2014 nakupovali firmy ruského vojenského priemyslu piezokeramické súčiastky v Nemecku. Avšak po anexii Krymu Ruskom, boli tieto dodávky prerušené v dôsledku sankcií EU. Ruský vojensko-priemyselný komplex istú dobu nebol schopný zabezpečiť dodávky výrobkov na platforme piezokeramiky, čo nepochybne spomalilo celý proces zavádzania zameriavacích kontajnerov do ruských stíhacích lietadiel. Prvé testovacie súčiastky sa podarilo v Rusku vyrobiť koncom roka 2015, ich kvalita však nespĺňala požadované parametre. Zdá sa však, že počiatočné problémy sa už podarilo prekonať a sériová výroba potrebných komponentov bola spustená.

Zdroj: Испытания подвесного контейнера целеуказания Т220 на истребителе Су-35