Na Ukrajine sa zrútil ruský dron Orlan-10

19.09.2017

Ako uviedlo 17. septembra 2017 ukrajinské tlačové centrum ATO, v blízkosti ukrajinského mesta Novogrodovka spadlo bezpilotné lietadlo ruskej výroby Orlan-10. 

Novogrodovka patrí do časti Doneckej oblasti, ktorá je obsadená ukrajinskými silami. Dron s poradovým číslom "11057" sa podľa správy zrútil v dôsledku technickej závady.

Orlan-10 je ruský prieskumný dron, ktorý pomocou vstavaného fotoaparátu a gyroskopicky stabilizovanej televíznej kamery dokáže sledovať rozsiahle územia z výšky až 6000 m. Ide o malé bezposádkové lietadlo s rozpätím krídel 3,1 m a maximálnou vzletovou hmotnosťou       18 kg. Toto pomerne jednoduché zariadenie štartuje z katapultu a pristáva pomocou zabudovaného padáku. Jemnú elektroniku však chráni pri dopade ešte nafukovací vankúš, ktorý sa vysunie zo spodnej časti lietadla. Benzínový motor umožňuje dronu letieť cestovnou rýchlosťou 100-150 km/h a vydržať vo vzduchu až 10-18 hodín.

Celý systém Orlan-10 pozostáva z pozemnej riadiacej stanice, v ktorej sedí dvoj až trojčlenná posádka a štyroch bezpilotných lietadiel. Pozemná riadiaca stanica umožňuje ovládať všetky štyri drony súčasne na vzdialenosť 180-200 km. Avšak jedno z týchto lietadiel môže byť použité na retransmisiu signálu z riadiacej stanice smerom k zvyšným trom, ktoré sa nemusia nachádzať v dosahu samotnej stanice.

Ukrajina tvrdí, že "Rusko tieto lietadlá často používa na prieskum Donbasu a korekciu delostreleckej paľby." Ukrajinské tlačové centrum opisuje nasadenie týchto lietadiel nasledovne: "Tieto drony predstavujú vážnu hrozbu a sú obvykle používané v počte 2-3 kusov. Napríklad, ak sú nasadené tri lietadlá, prvý vykonáva prieskum v nadmorskej výške 1000-1500 metrov, druhý slúži na elektronický boj a tretí (vo výške 4,5-5 km a viac) preposiela spravodajské informácie riadiacej stanici. Zoskupenie dronov často pozostáva len z dvoch lietadiel - jedno je prieskumné, pričom druhé slúži na retransmisiu signálu a informácií. Je však celkom možné, že vo výbave prieskumného dronu je aj zariadenie na rušenie nepriateľských radarov".

Podľa ukrajinských záznamov bolo od začiatku konfliktu na Donbase zostrelených alebo spadlo celkovo osem dronov Orlan-10. Prvý z nich bol zostrelený v máji 2014 a niekoľko ďalších v priebehu leta toho istého roka. V apríli 2016 bolo zverejnené video, na ktorom ukrajinskí vojaci zaistili lietadlo Orlan-10, zostrelené pri meste Avdiivka.

Tieto bezpilotné lietadlá sú vyrábané v Rusku a len pre ruské ozbrojené sily. Systém Orlan-10 nebol nikdy zavedený do výzbroje ukrajinskej armády. A hoci Moskva stále popiera priame zapojenie do konfliktu na Ukrajine, tieto bezposádkové lietadlá sú jedným z mnohých dôkazov, že opak je pravdou.

Neobstojí ani tvrdenie, že by mohlo ísť o prieskumné prostriedky, používané separatistami z Donecka a Luhanska. Systém Orlan-10 totiž nie je zbraňový systém, ktorý by mohol ovládať baník z Donbasu.

Zdroj:

1. Беспилотный летательный аппарат "Орлан-10" в Донбассе

2. Ukraine Downs Russian Drone Near Donetsk