Na vojenskej prehliadke v Bielorusku nechýbali ani drony

17.07.2018

Počas osláv dňa nezávislosti, ktoré sa konali 3. júla v Minsku, predviedli bieloruské ozbrojené sily okrem iného aj nové typy bezpilotných vzdušných prostriedkov.

Do prehliadky bola zaradená celá škála zbraní vrátane prieskumných dronov Busel-MB. Maximálna vzletová hmotnosť týchto malých bezpilotných prostriedkov je 10 kg a do vzduchu sa dostávajú pomocou katapultu. Dron, vybavený TV/infračervenou kamerou, je schopný vydržať vo vzduchu dve hodiny a jeho dolet je 50 km. Toto bezposádkové lietadlo poháňajú dva elektromotory, ktoré mu umožňujú dosiahnuť rýchlosť 60-120 km/h. Výškový dostup stroja je 5 km. Busel-MB letí pomocou autopilota a navigačného systému GPS alebo GLONASS.

K zaujímavým bezposádkovým systémom patrí určite aj Belar YS s maximálnou vzletovou hmotnosťou 1,5 tony. Dron vydrží vo vzduchu po dobu 60-70 hodín a nesie rozmerný kamerový systém. Toto bezpilotné lietadlo dokáže v reálnom čase vykonávať praktické zhodnotenie bojových škôd, spravodajské alebo prieskumné misie.

Hoci Busel-MB a Belar YS budú nepochybne patriť k dôležitému vybaveniu bieloruskej armády, oveľa významnejším momentom prehliadky bolo prvé verejné predstavenie bojového dronu Burevestnik-MB. V kontexte toho, že západoeurópske krajiny s rozvinutým leteckým priemyslom dodnes nevyvinuli bezpilotné lietadlo tohto typu, ide skutočne o veľmi zaujímavý počin. Podobne ako Rusko, ktoré tiež patrí medzi vojenské veľmoci, doteraz nezaviedlo bojový dron vlastnej výroby. Aj keď posledné správy naznačujú, že k úspešnému ukončeniu vývoja lietadla Aľtius-M už nie je ďaleko.

Burevestnik-MB má krátku trupovú gondolu charakteristického tvaru, z ktorej sa tiahnu dva nosníky chvostových plôch. Lietadlo je poháňané piestovým motorom, ktorého typ nebol zverejnený. Cestovná rýchlosť dronu je 120-150 km/h, pričom maximálne dokáže letieť rýchlosťou 220 km/h. Letová vytrvalosť stroja dosahuje 10 hodín. Maximálna vzletová hmotnosť Burevestnika je 400 kg, pričom užitočné zaťaženie je 60 kg.

Toto lietadlo štandardne lieta vo výške 3200 m, ale jeho maximálny dostup je 5000 m. Pod každým z krídel sa nachádzajú závesné body, na ktorých môže niesť rakety vzduch-zem alebo dva malé "kamikadze" drony (oneskorená munícia) s piestovým pohonom.

Dodajme, že americké alebo izraelské bojové drony svojimi výkomni Burevestnika-MB výrazne predčia. Ale aj keď technické charakteristiky tohto bezpilotného lietadla nie sú príliš oslnivé, je treba uznať, že Bielorusko dosiahlo vo vývoji a produkcii bezposádkových systémov významné pokroky. Žiadny zo susedov Bieloruska zatiaľ nevyrába niečo podobné ako Burevestnik-MB a šance uspieť s týmto dronom na celosvetovom trhu nie sú zanedbateľné. Potenciálni zákazníci sa môžu nájsť v severnej Afrike, na Strednom východe alebo vo viacerých štátoch juhovýchodnej Ázie.

Zdroj: Belarus unveils new UAVs and UCAVs