Náklady RAF na leteckú kampaň v Iraku a Sýrii stúpajú

17.03.2018

Od augusta 2014 minulo Spojené kráľovstvo na leteckú kampaň proti Islamskému štátu (ISIL) v Iraku a Sýrii už takmer 1,8 miliardy libier.

Väčšina z týchto nákladov (cca 1,49 mld. libier) súvisí s prevádzkou a údržbou britských bojových lietadiel. Britské letectvo (RAF) nasadilo v tejto operácii drony Reaper spolu so stíhacími lietadlami Tornado a Typhoon. Všetky stroje strávili vo vzduchu viac ako 42 000 hodín, pričom uskutočnili 1 700 náletov.

Na týchto nákladoch sa najviac podpísali moderné stíhačky Typhoon, pri ktorých jedna letová hodina stojí až 80 tisíc libier. Nie je prekvapením, že hoci bezposádkové lietadlá Reaper strávili vo vzduchu najviac času (takmer 18 tisíc hodín), tak na celkových prevádzkových nákladoch sa podieľali len asi 4 %.

RAF použila pri bombardovaní v Iraku a Sýrii celú škálu bômb a riadených striel typu vzduch-zem. Pri operácii Shader, ako je táto kampaň proti ISIL pomenovaná, minula RAF leteckú muníciu v hodnote viac ako 300 miliónov libier.

Celkovo bolo zhodených 3 545 kusov munície, pričom najpouživanejšími boli bomby Paveway IV. Ide o bomby s hmotnosťou 230 kg, ktoré majú duálny navádzací systém, pozostávajúci s GPS a laserového navádzania. Od augusta 2014 bolo zhodených 2 329 bômb Paveway IV, čo tvorilo asi 54 % nákladov na leteckú muníciu.

Vo veľkej miere boli použité aj riadené strely Hellfire a Brimstone. Okrem rakiet krátkeho dosahu však britské stíhačky vypálili aj 8 striel s plochou dráhou letu Storm Shadow. Ide o riadené strely s doletom viac ako 250 km, ktoré sú určené na ničenie statických pozemných cieľov vysokej hodnoty (napr. leteckých základní, radarových staníc, komunikačných uzlov, mostov alebo prístavov).

Cena každej z týchto striel je 800 tisíc libier a ich nasadenie proti militantom ISIL nemá príliš veľké opodstatnenie. Výnimkou bol nálet z 26. júna 2016, keď britské lietadlá zničili štyrmi strelami Storm Shadow bunker z čias Saddáma Huseina.

Britská kampaň s 1700 náletmi predstavuje len zlomok z celkového bombardovania, ktoré za uplynulých tri a pol roka zrealizovala koalícia vedená Spojenými štátmi. Táto koalícia uskutočnila asi 29 000 náletov, pri ktorých použila 105 000 kusov leteckej munície.

Tienistou stránkou bombardovania Islamského štátu sú civilné obete, ktoré táto kampaň priniesla. Hoci USA pripúšťajú, že pri náletoch bolo zabitých okolo 841 civilistov, tak spoločnosť Airwars uvádza viac ako 6 000 civilných obetí.

Zdroj: Cost of UK air and drone strikes in Iraq and Syria reach £1.75 billion