Náš severný sused požiadal o F-35

29.05.2019

Poľsko poslalo Spojeným štátom oficiálnu žiadosť o nákup 32 stíhačiek F-35A, uviedol včera minister obrany Mariusz Blaszack.

Stroje F-35A Lightning II by mali nahradiť zastarané bojové lietadlá, vyrobené v období studenej vojny. Ide o 21 sovietskych stíhačiek MiG-29 a 26 stíhacích bombardérov Su-22, ktorých vek už presahuje 30 rokov.

Okrem toho má poľské letectvo zavedených ďalších 48 amerických stíhacích lietadiel F-16C/D Block 50+. Tie tvoria v súčasnosti oporu poľských vzdušných síl a vzhľadom na relatívne nedávnu modernizáciu budú ešte niekoľko rokov slúžiť popri nových F-35.

V poľskej žiadosti je okrem samotných lietadiel zahrnuté aj logistické zabezpečenie a výcvik. Zástupcovia spoločnosti Lockheed Martin ešte v apríli potvrdili, že výcvik poľských pilotov a technického personálu je možné urýchliť o dva roky pomocou lietadiel amerického letectva. Mariusz Blaszack neuviedol termín dodania F-35, ale ministerstvo národnej obrany 16. mája zverejnilo, že prvá letka 16 lietadiel bude prijatá pred rokom 2026 a skoro po nej bude nasledovať aj druhá letka.

Pripomeňme, že v decembri 2018 zaslala poľská strana Spojeným štátom list, v ktorom požadovala podrobnosti nielen o stíhačkách F-35A, ale aj o F-16 Block 70, F-15 Eagle a F/A-18E/F Super Hornet. Tento list bol najnovšou poľskou žiadosťou negovaný a zdá sa, že Poľsko je jednoznačne presvedčené o nákupe F-35 bez potreby ďalšieho výberového konania.

Obstaranie typu F-35A je súčasťou širšieho modernizačného plánu poľských ozbrojených síl na roky 2017-2026. V rámci neho už Poľsko v marci 2018 objednalo americký systém protivzdušnej obrany Patriot PAC-3+ v hodnote 4,75 miliárd dolárov. V tomto roku zase pristúpilo k obmene zastaraných sovietskych vrtuľníkov. Pre špeciálne jednotky boli objednané štyri vrtuľníky S-70i a pre námorníctvo štvorica protiponorkových helikoptér AW101 Merlin. Pribudnúť by malo tiež 24 bojových vrtuľníkov, pričom jednou z možností je nákup amerických AH-64 Apache. Do roku 2026 chce Poľsko objednať aj nové bezposádkové lietadlá, rakety krátkeho doletu a ponorky vyzbrojené strelami s plochou dráhou letu Tomahawk. Plán modernizácie počíta aj s nákupom moderného kryptografického a IT vybavenia, ktoré zvýši kybernetickú bezpečnosť štátu.