Náš sused kupuje americké prieskumné drony

06.04.2018

Poľsko objednalo malý taktický bezpilotný letecký systém RQ-21A Blackjack, ktorého výrobcom je americká spoločnosť Insitu.

Zmluva v hodnote 11,4 milióna zahŕňa pozemnú riadiacu stanicu, nezverejnený počet bezposádkových lietadiel , ako aj zariadenie na vypustenie a zachytenie dronov. Jeden systém RQ-21A zvyčajne pozostáva z piatich lietadiel a dvoch pozemných riadiacich staníc. Dodanie nového systému Poľsku je plánované na júl tohto roku.

RQ-21A Blackjack je pomerne nový bezpilotný systém, ktorý bol zavedený do služby v roku 2014. V súčasnosti ho využíva americké námorníctvo, ktoré objednalo 25 týchto systémov. Americká námorná pechota podpísala zmluvu na nákup 32 systémov Blackjak, celkovo však plánujú objednať až 100 sád. K zahraničným zákazníkom patrí okrem Poľska aj Kanada a Holandsko.

Samotný dron má dĺžku 2,5 m a rozpätie krídiel 4,9 m. Výrobca uvádza letovú vytrvalosť 16 hodín, niektoré zdroje však hovoria, že stroj vydrží vo vzduchu až 24 hodín. Maximálna rýchlosť Blackjacku je 166 km/h, väčšinou však letí cestovnou rýchlosťou 111 km/h. S užitočným zaťažením 18 kg dokáže dron lietať vo výške až 5 943 metrov.

Ide o taktický spravodajský, hliadkovací a prieskumný lietajúci aparát, ktorý dokáže operovať počas dňa i noci. Jeho senzorové vybavenie pozostáva z dennej a nočnej kamery, ako aj laserového diaľkomera.

Zdroj: Poland acquires Blackjack UAS