Nasadilo Rusko na Ukrajine hypersonické strely?

21.03.2022

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruská armáda použila 18. marca hypersonické strely Kinžal na zničenie veľkého podzemného skladu ukrajinských rakiet a munície v Ivano-Frankivskej oblasti.

Ak by k týmto útokom došlo, išlo by o prvé známe bojové použitie Kinžalu. Odhliadnuc od toho, že nasadenie hyersonických striel na Ukrajine nedáva zmysel, v ruských vyjadreniach sú isté nezrovnalosti, ktoré úplne spochybňujú použitie Kinžalu.

Hneď v úvode uveďme, že existencia rakety Ch-47M2 Kinžal je známa od roku 2017, kedy ešte prebiehal jej vývoj a testovanie. Ide o letecký variant balistickej rakety 9М723-1 systému Iskander, ktorý je od svojho predchodcu dlhší o 0,7 m (má dĺžku 8 m). Primárnym nosičom Kinžalu by mala byť špeciálne upravená stíhačka MiG-31K, ktorá môže niesť pod trupom jednu raketu tohto typu. Podľa vyjadrení ruských predstaviteľov táto hypersonická raketa dosahuje rýchlosť vyššiu ako Mach 10 a dokáže manévrovať počas celej trajektórie letu, čo jej umožňuje prekonať akúkoľvek súčasnú a budúcu protivzdušnú obranu. Raketa môže byť vybavená konvenčnou hlavicou s hmotnosťou asi 500 kg alebo môže niesť špeciálnu termonukleárnu hlavicu. Počas letu využíva Kinžal inerciálny navigačný systém s možnosťou aktualizácie súradníc zo satelitného systému GLONASS.

Strela by mala byť schopná ničiť pozemné alebo námorné ciele na vzdialenosť presahujúcu 2000 km. Posledné zverejnené informácie zo skúšky rakety z februára 2019 naznačujú, že dolet Kinžalu mierne presahuje vzdialenosť len 1000 km.

V súčasnosti nie je známe, že by boli raketami Kinžal vybavené regulérne bojové jednotky ruského letectva. Od 17. februára 2022 by týmito hypersonickými raketami vyzbrojený jediný ruský pluk, ktorý je dislokovaný v 148. centre bojovej prípravy na základni Savaslejka. Ide teda stále o muníciu, ktorá je pridelená len výcvikovým jednotkám a jej sériová výroba sa zjavne nerozbehla.

Vráťme sa však ku Kinžalu na Ukrajine, ktorého použitie má demonštrovať nižšie uvedené video zverejnené ruským ministerstvom obrany.

Údajným cieľom Kinžalu mal byť muničný sklad, ktorý sa nachádzal v obci Deľatyn v Ivano-Frankivskej oblasti blízko ukrajinských hraníc s Rumunskom a Maďarskom. Zverejnené video vyvoláva niekoľko zásadných otázok, ktoré sa snaží analyzovať článok portálu The Drive "We Have Questions About Russia's Claimed Kinzhal Hypersonic Missile Use In Ukraine".

Hneď v úvode si autori (Tyler Rogoway a Stetson Payne) kladú dôležitú otázku. Prečo po zásahu nie je vidieť niekoľko sekundárnych explózií, ktoré by nutne museli nastať pri zapálení väčšieho množstva munície?

Ďalšou neznámou zostáva, prečo bola táto moderná raketa použitá až teraz? Prečo neboli Kinžaly nasadené hneď v prvých hodinách konfliktu, keď bola ukrajinská protivzdušná obrana v plnej kondícii a mohla efektívne pôsobiť proti ruským strelám s plochou dráhou letu a bojovým lietadlám? Strely Kinžal by sa hodili oveľa viac na vyradenie ukrajinských centier velenia a riadenia, vyradenie protivzdušnej obrany a zníženie schopnosti nepriateľa efektívne bojovať koordinovaným spôsobom. Ponechajme teraz stranou fakt, že toto je len intelektuálne cvičenie a na splnenie týchto úloh by Rusku dokonale postačovali aj pozemné balistické rakety Iskander-M.

Vyššie uvedené nezrovnalosti už len podčiarkuje fakt, že na satelitných snímkach od Planet Labs môžeme jasne vidieť farmu, ktorá sa nachádza aj vo videu ruského ministerstva obrany. Tá bola čiastočne zničená už 12. marca 2022, teda týždeň predtým, ako bolo zverejnené toto video.

Navyše sa táto farma nenachádza na západe Ukrajiny v Ivano-Frankivskej oblasti, ale na východe blízko ruského územia.

Z vyššie uvedených faktov vyplýva, že hoci nevieme jednoznačne vyvrátiť, či na Ukrajine bola použitá raketa Kinžal, vieme s určitosťou povedať, že vo videu nevidíme raketu Kinžal ničiacu muničný sklad v obci Deľatyn. Je evidentné, že sme opäť svedkami ruskej propagandy, ktorá sa navyše vyznačuje len veľmi nízkou úrovňou. Ruské ministerstvo obrany sa hneď nasledujúci deň pokúsilo zamaskovať svoj prešľap ďalším vyjadrením, že opätovne použilo hypersonické rakety a to na zničenie veľkého skladu paliva a mazív ukrajinských ozbrojených síl pri meste Konsťantynivka v Mykolajivskej oblasti. Toto údajné bombardovanie by už zhruba korešpondovalo s oblasťou, v ktorej sa nachádza zničená farma. Poslednou otázkou však zostáva, kto tomu chce po všetkých tých dezinformáciách od začiatku vojny veriť?