NATO získalo unikátny prieskumný systém

02.12.2019

Prvé z piatich bezpilotných lietadiel RQ-4D, určené pre NATO, pristálo 21. novembra na talianskej základni Sigonella. Ide o dôležitý krok pri realizácii programu AGS (Alliance Ground Surveillance), ktorý poskytne členským krajinám Severoatlantickej aliancie moderný prieskumný systém.

Dron vzlietol 20. novembra o 10:00 miestneho času z leteckej základne Palmdale v Kalifornii v USA a podľa plánu pristál o 22 hodín neskôr v novom domove na hlavnej základni AGS. Prvý prelet bezpilotného lietadla zo Spojených štátov do Talianska predstavuje realizáciu kľúčového mnohonárodného projektu na obstaranie najmodernejších prieskumných zariadení. Program AGS vznikol v spolupráci a za prispenia 15 spojeneckých krajín - Bulharska, Českej republiky, Dánska, Estónska, Nemecka, Talianska, Lotyšska, Litvy, Luxemburska, Nórska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Spojených štátov.

Lietadlá RQ-4 Global Hawk budú kolektívne vlastnené a prevádzkované všetkými spojencami NATO. Poskytnú dôležité spôsobilosti pre operácie a misie NATO. Všetci spojenci budú mať prístup k údajom získaným cez prostriedky AGS a budú môcť tieto informácie využívať.

RQ-4D bola vyvinutá na základe dronu Global Hawk Block 40, ktorý prevádzkuje americké letectvo. Lietadlo bolo upravené tak, aby vyhovovalo špeciálnym požiadavkám členských krajín NATO.

Ako už bolo spomenuté vyššie, program AGS zahŕňa päť lietadiel RQ-4D, ktoré budú pilotované na diaľku. Všetkých päť strojov sa v súčasnosti nachádza v rôznych etapách letových testov. Po prílete každého lietadla na základňu Sigonella sa začína ďalšie kolo skúšok, ktorých cieľom je overiť zladenosť s celým systémom. Po dokončení všetkých testov bude systém AGS odovzdaný ozbrojeným silám NATO, pričom dosiahnutie počiatočnej operačnej spôsobilosti je plánované na prvú polovicu roku 2020.

NATO sa získaním lietadla Global Hawk stalo v poradí už štvrtým prevádzkovateľom tohto typu. K tým prvým patrí americké letectvo, NASA a americké námorníctvo (vo verzii MQ-4C Triton). Ďalší zákazníci, ktorí si Global Hawk alebo Triton objednali sú Južná Kórea, Japonsko, Nemecko a Austrália. V súvislosti s rastúcim dopytom plánuje americká spoločnosť Northrop Grumman zvýšiť výrobnú kapacitu na 12 lietadiel ročne.

Global Hawk dosahuje maximálnu rýchlosť 629 km/h a dokáže sa dostať do výšky viac ako 18000 m. Vo vzduchu vydrží viac ako 32 hodín a jeho dolet presahuje 20000 km. RQ-4 je vybavený sadou najmodernejších senzorov vrátane rádiolokátoru typu AESA a elektro-optických systémov.

Zdroj: First NATO AGS remotely piloted aircraft ferries to Main Operating Base in Italy