Návrh ruského stealth bombardéru PAK DA je pripravený

09.02.2020

Námestník ministra obrany RF Alexej Krivoručko tento týždeň informoval, že bol schválený konečný návrh a technické špecifikácie nového lietadla. Ruské ministerstvo obrany už podpísalo zmluvy na výrobu prvého prototypu PAK DA.

Okrem toho ešte začiatkom januára informovala agentúra Interfax, že v tomto roku by sa mali spustiť testy nového motora pre lietadlá PAK DA. Pozemné skúšky novej pohonnej jednotky by mali byť ukončené do konca roku 2021 a potom sú naplánované letové skúšky. Už bola podpísaná aj zmluva o vytvorení leteckého laboratória, postaveného na báze IL-76, kde sa bude tento motor testovať.

Známe sú aj niektoré charakteristiky motoru PAK DA. Pohonný systém bombardéru musí byť odolný proti škodlivým účinkom jadrového výbuchu, musí pracovať v oblastiach s teplotným rozsahom od -60 do +50 stupňov a musí vedieť zabezpečiť nepretržitý 30-hodinový let. Životnosť nového motoru má byť 12 rokov s možnosťou predĺženia na 21 rokov. Predpokladá sa, že pohonná jednotka PAK DA bude mať ťah 23 ton.

Vyzerá to teda, že po 20 rokoch rôznych štúdií a konceptov, dostane projekt budúceho ruského diaľkového bombardéru reálnu podobu. Celkom reálne vyznieva dokonca aj súčasný harmonogram vývoja, čo pri vyjadreniach vrcholových ruských predstaviteľov nie je úplne bežné. Začiatkom roku 2017 totiž vtedajší námestník ministra obrany Jurij Borisov uviedol, že "prvý let prototypu PAK DA sa uskutoční okolo roku 2025 a dodávky sériovo vyrobených lietadiel ruským vzdušným silám začnú okolo roku 2028." Toto vyhlásenie už v tej dobe vyznievalo značne nereálne a napovedalo, že ide len o lacnú propagandu.

Nasledovník Borisova, Alexej Krivoručko, je už vo svojom vyjadrení oveľa opatrnejší, keď hovorí, že začiatok letových testov nového bombardéru je naplánovaný na rok 2027. Keďže vývoj úplne novej generácie strategického bombardéru predstavuje finančne aj časovo mimoriadne náročný projekt, dá sa očakávať, že sériová výroba a dodávky ruskému letectvu sa začnú až okolo roku 2040. To by korešpondovalo aj s plánom ruského ministerstva obrany, ktoré chce minimálne do roku 2035 vyrábať lietadlá Tu-160M.

Lietadlá, ktoré vzídu z programu PAK DA, nahradia súčasnú flotilu bombardérov Tu-22M, Tu-95 a Tu-160. Nový strategický raketový nosič bude podzvukový a bude postavený podľa schémy "lietajúceho krídla" za využitia stealth technológií. Hlavnou zbraňou tohto typu majú byť hypersonické rakety s dosahom 7 000 kilometrov, ktoré budú vybavené umelou inteligenciou. Samotná munícia sa rozhodne, kedy, kde a ktorou cestou bude letieť. Úlohou bombardéru bude iba dopraviť ju na miesto odpálenia. Zatiaľ však ide len o koncept, pretože ruské letectvo žiadnymi takýmito strelami nedisponuje. Do arzenálu PAK DA majú byť zahrnuté aj rakety vzduch - vzduch, čo umožní nasadenie týchto lietadiel aj bez sprievodu stíhačiek.

Zdroj: Минобороны РФ подписало необходимые для производства ПАК ДА контракты