Nemecko nakúpi ďalšie Eurofightery

12.11.2020

Nemecký parlament minulý týždeň schválil nákup ďalších 38 stíhacích lietadiel Eurofighter Typhoon. Zmluva s Airbusom bola podpísaná včera a táto spoločnosť tak získala zákazku v hodnote 5,4 miliárd eur.

Dodávky lietadiel nemeckým vzdušným silám by mali začať v roku 2025. Predpokladá sa, že Nemecko objedná 31 jednomiestnych a 7 dvojmiestnych lietadiel. Tie by mali nahradiť Eurofightery z prvej výrobnej várky (Tranche 1).

Nové Eurofightery (Nemecko a Španielsko nepoužívajú pre tento stroj názov "Typhoon") by mali byť vyrobené vo verzii Tranche 4. Lietadlá z tejto výrobnej várky budú mať všetky najnovšie vylepšenia projektu Phase 3 Enhancements (P3E). Zároveň budú vybavené radarom typu AESA, konkrétne pôjde o model ECRS Mk 1, čo je vylepšená verzia radaru Mk 0, ktorý sa vyrába pre Typhoony dodávané do Kuvajtu a Kataru. Rovnaký radarom budú dovybavené aj zvyšné stíhačky Eurofighter, ktoré prevádzkuje Luftwaffe. Malo by ísť o 79 strojov z 2. várky (Tranche 2) a 31 lietadiel 3. výrobnej várky (Tranche 3). Vo verzii Tranche 4 by malo dôjsť tiež k rozšíreniu arzenálu o laserom navádzané bomby GBU-54 Laser JDAM. Za zmienku stojí, že až doteraz bola jedinou navádzanou bombou nemeckých Eurofighterov  GBU-48 Enhanced Paveway II (známa tiež ako EGBU-16).

Výmena Eurofighterov z 1. výrobnej várky za modernejšiu verziu je súčasťou projektu Quadriga, ktorý nemecká vláda spustila začiatkom minulého roku. Cieľom tohto projektu je nahradenie zastaraných stíhacích lietadiel, náchylných na časté opravy, za nové stroje, ktoré budú mať rovnakú konfiguráciu ako zvyšok flotily (keď si prejde modernizáciou). Dôvodom, prečo sa Nemecko rozhodlo ísť cestou nákupu nových strojov namiesto zmodernizovania starých, je fakt, že modernizácia týchto lietadiel by bola príliš nákladná. Eurofightery z 1. výrobnej várky sú v základnej konfigurácii vhodnej len na výcvik a air policing. Dodajme, že Luftwaffe začalo tieto stroje prevádzkovať ešte v roku 2004. Ich vylepšenie na plnohodnotné viacúčelové stíhacie lietadlá by si vyžadovalo nemalé finančné prostriedky, preto ich Nemecko radšej odpredá na medzinárodnom trhu.

Nákup 38 stíhačiek Eurofighter je súčasťou širšieho plánu modernizácie nemeckej Luftwaffe. Ďalším krokom by mala byť výmena zastaraných lietadiel Panavia Tornado za ďalších 55 Eurofighterov, 30 Super Hornetov F/A-18E/F a 15 Growlerov E/A-18G. Dôvodom, prečo Luftwaffe uvažuje, že do svojho lietadlového parku zaradí aj americké Super Hornety, je fakt, Eurofighter nemá integrované žiadne jadrové zbrane. A hoci ani Super Hornet momentálne nie je schopný niesť jadrový arzenál, nemecké ministerstvo obrany spolu s USA vyhodnotilo, že integrácia novej atómovej bomby B-61 bude na americkom lietadle rýchlejšia. Podľa zverejnených údajov by proces tejto integrácie na stíhačke Eurofighter trval o tri až päť rokov dlhšie.

Táto voľba vyvolala v Nemecku určité kontroverzie, pretože predstavitelia priemyslu a vlády tvrdia, že nemecký priemysel a jeho dodávatelia tak prídu o štyri miliardy eur. Toto nielen že poškodí nemecký priemysel, ale zároveň zaťaží daňových poplatníkov, pretože letectvo bude musieť vybudovať úplne novú infraštruktúru pre relatívne malý počet lietadiel Super Hornet a Growler.