Nigéria zaviedla prvý dron vlastnej výroby

07.03.2018

Dňa 15. februára zaviedlo nigérijské letectvo prvé bezpilotné lietadlo vlastnej výroby Tsaigumi. Tento dron nenesie žiadnu výzbroj, je určený len na špionáž, hliadkovanie a prieskum.

Lietadlo bolo vyvinuté inžiniermi nigérijských vzdušných síl v spolupráci s portugalskou firmou UAVision. Zaujímavosťou je, že Tsaigumi navrhla letecká inžinierka Nkemdilim Anulika Ofodile, ktorá dosiahla titul PhD v obore technika riadenia na University of Leicester vo Veľkej Británii.

Vývojom dronov sa v Nigérii začali zaoberať v roku 2008. Výsledkom tohto programu bol prototyp prvého nigérijského bezposádkového lietadla, ktoré nazvali Amebo. Tento dron nebol vybavený žiadnymi optickými senzormi a chýbal mu tiež systém autopilota.

Ďalší experimentálny stroj tohto programu bol dokončený v roku 2013 a niesol pomenovanie Gulma. Hoci už išlo o technologicky pokročilejšie bezpilotné lietadlo, ešte stále nedosahovalo takú úroveň, aby mohlo byť zaradené do nigérijského letectva. Jeho akčný rádius bol iba 20 km a dostup 1524 m. Gulma však pri testovaní nalietal približne 300 hodín a získané dáta pomohli pri vývoji lietadla Tsaigumi.

Tsaigumi spĺňa náročné armádne požiadavky a preto sa ráta s jeho sériovou výrobou nielen pre nigérijské letectvo, ale aj pre prípadný export do iných krajín. Dron sa bude používať na boj proti rôznym militantným skupinám a hnutiam. Nigéria čelí mnohým bezpečnostným hrozbám, vrátane islamistických povstalcov na severe krajiny alebo militantov v južnej časti krajiny bohatej na ropu. Bezpečnostné riziko predstavujú aj konflikty medzi pastiermi a farmármi v centrálnych regiónoch tohto štátu.

Tsaigumi je vybavený dennou TV kamerou, ako aj infračerveným senzorom, vďaka čomu môže operovať počas dňa i noci. Jeho letová vytrvalosť je väčšia ako 10 hodín a akčný rádius 100 km. Toto bezposádkové lietadlo má dostup 4572 m.

Z hľadiska spôsobilostí nebude zavedenie tohto dronu pre nigérijské vzdušné sily ničím výnimočným. V rokoch 2006 až 2007 kúpila Nigéria 9 izraelských bezpilotných lietadiel Aerostar. Ich prevádzkyschopnosť je však v súčasnosti otázna. Podľa vyjadrenia predstaviteľa nigérijských vzdušných síl z roku 2014 sú tieto lietadlá od roku 2009 uzemnené. Nejasné vyjadrenia naznačujú, že dôvodom uzemnenia môžu byť dodávky náhradných dielov alebo servis.

V minulosti Nigéria priznala, že prevádzkuje aj čínske bojové drony CH-3, ktoré môžu byť vyzbrojené navádzanými bombami YC-200 alebo riadenými strelami AR-1.

Zdroj: Nigerian Air Force inducts Tsaigumi, first operational indigenous ISR drone