Northrop Grumman zvyšuje produkciu bezpilotných lietadiel

22.08.2019

Americká spoločnosť Northrop Grumman plánuje zdvojnásobiť výrobnú kapacitu bezposádkových lietadiel RQ-4 Global Hawk a MQ-4C Triton. V súvislosti s očakávaním rastúceho dopytu zíde z výrobných liniek až 12 lietadiel ročne.

Dodatočné výrobné kapacity vzniknú na prevádzke 7 v Palmdale v Kalifornii. Produkcia bude spustená 26. augusta v nedávno zrekonštruovanej budove, kde v minulosti prebiehala výroba stíhačiek Northrop F-5.

Northrop Grumman má viacero zákazníkov pre svoje dva typy prieskumných dronov, ktoré dokážu operovať vo vysokých nadmorských výškach a majú veľkú letovú vytrvalosť. ​​Okrem USA si tieto lietadlá objednala aj Južná Kórea, Japonsko, Austrália a Nemecko. Predstavitelia spoločnosti však odmietli bližšie špecifikovať ďalších potenciálnych zákazníkov.

Spoločnosť doteraz vyrábala ročne tri až päť lietadiel RQ-4 Global Hawk alebo MQ-4C Triton. Zostavenie takéhoto stroja zvyčajne trvá 162 až 174 dní: trup je vyrobený v Moss Point v Mississippi za 150 dní a konečná montáž v Palmdale zaberie 12 až 24 dní.

RQ-4 Global Hawk

Program vývoja Global Hawku bol spustený v roku 1995 a jeho prvý let sa konal vo februári 1998. Náklady na vývoj tohto bezpilotného lietadla dosiahli 3,78 miliardy amerických dolárov.

RQ-4 je vybavený sadou najmodernejších senzorov vrátane rádiolokátoru typu AESA a elektro-optických systémov. Tento prieskumný dron s rozpätím krídel takmer 40 m je poháňaný prúdovým motorom Rolls-Royce F137-RR-100 s maximálnym ťahom 34 kN.

Global Hawk dosahuje maximálnu rýchlosť 629 km/h a dokáže sa dostať do výšky viac ako 18000 m. Vo vzduchu vydrží viac ako 32 hodín a jeho dolet presahuje 20000 km.

Hlavným prevádzkovateľom tohto typu je americké letectvo, ktoré má približne 40 strojov. V roku 2014 sa prvým zahraničným zákazníkom stala Južná Kórea, ktorá si objednala 4 lietadlá RQ-4B Block 30. Dodané by mali byť už o mesiac. Ďalším ázijským zákazníkom sa v novembri 2018 stalo Japonsko, ktoré objednalo 3 stroje RQ-4B Block 30i v hodnote 490 miliónov dolárov. Dodávka týchto pokročilých prieskumných lietadiel je plánovaná na september 2022.

Jediným civilným používateľom týchto dronov je NASA, ktorá ich využíva od roku 2007. Táto organizácia využíva Global Hawk na skúmanie Zeme, meranie ozónovej vrstvy a monitorovanie škodlivých látok, ktoré sú vypúšťané do ovzdušia pri doprave nad Tichým oceánom. Jeden z týchto dronov bol vybavený špeciálnymi senzormi, ktoré mu umožňujú monitorovať aj vývoj hurikánov nad Atlantikom.

Americké letectvo nasadilo tieto stroje prvýkrát v novembri 2001 v Afganistane, kde vykonali asi 60 prieskumných misií. Počas nich nalietali 1200 hodín a v reálnom čase dokázali americkému veleniu poskytnúť 17000 snímok. Počas operácie Iracká sloboda zabezpečil Global Hawk informácie, ktoré poslúžili na zbombardovanie asi 55% pozemných cieľov. V októbri 2014 boli lietadlá Global Hawk nasadené do operácie boja proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii. Od apríla 2016 monitorujú tieto stroje aj vývoj rusko-ukrajinského konfliktu na Donbase.

MQ-4C Triton

V roku 2008 sa začal vývoj námornej verzie Global Hawku, ktorá dostala neskôr pomenovanie MQ-4C Triton. Tento dron bol od začiatku konštruovaný s ohľadom na to, že bude predstavovať bezpilotného "pomocníka" novým protiponorkovým lietadlám P-8A Poseidon.

Americké námorníctvo si objednalo prvé tri lietadlá MQ-4C v septembri 2016 a ich dodávky sa začali už v nasledujúcom roku. Celkovo plánuje US Navy obstarať až 68 týchto dronov. Ďalším zákazníkom sa stala Austrália, ktorá objednala šesť Tritonov a Nemecko so štyrmi objednanými kusmi.

Triton má v porovnaní s Global Hawkom zosilnený drak a krídla kvôli zvýšeniu užitočného zaťaženia, ale aj kvôli lepšej odolnosti voči krupobitiu a zrážkam s vtákmi. Takto prepracovaný trup umožňuje lietadlu pôsobiť aj v drsných námorných poveternostných podmienkach a získať informácie o nepriateľských lodiach alebo iných námorných cieľoch.

Triton vydrží vo vzduchu viac ako 24 hodín a pri rýchlosti 611 km/h môže preskúmať takmer 7 miliónov km² morskej plochy alebo pobrežia. Schopnosť preskúmať tak obrovské plochy zemského povrchu je daná aj výškovým dostupom 16 764 m a mimoriadne výkonným radarom. Tento radar dokáže nielen prehľadávať rozľahlé oblasti, ale môže tiež vyslať veľmi silný a sústredený lúč na malý cieľ, ktorý sa nachádza stovky kilometrov ďaleko, vďaka čomu ho vie spoľahlivo identifikovať.

Triton je vybavený aj systémom ESM, ktorý sa nachádza na špionážnych lietadlách EP-3 Aries. Pomocou ESM dokáže zachytávať, identifikovať a lokalizovať elektronické signály. Je možné, že práve na takúto špionážnu misiu ho vyslalo americké námorníctvo 19. júna tohto roku, kedy bol zostrelený iránskou protivzdušnou obranou. Irán tvrdí, že dron narušil ich vzdušný priestor a preto ho zneškodnili raketou systému zem-vzduch "3. Khordad".

Zdroj: Northrop Grumman to boost RQ-4 production capacity