Nová modernizácia indických Jaguarov

06.08.2018

Indické letectvo sa snaží rozbehnúť ďalšie kolo modernizácie svojich 118 útočných lietadiel Jaguar. Cieľom vylepšení je hlavne výmena motorov, ale modernizácia by sa mala týkať aj radarov, zbraňových a komunikačných systémov.

Táto snaha je súčasťou nového plánu, ktorého úlohou je čo najlepšie využitie finančných prostriedkov na predĺženie životnosti existujúcej flotily lietadiel Jaguar o ďalších 20 rokov. Na dosiahnutie tohto cieľa sú na najbližších päť rokoch vyčlenené až 3 miliardy dolárov.

Indické letectvo sa zároveň snaží získavať vyradené lietadlá Jaguar od bývalých prevádzkovateľov, aby mohli byť neskôr rozobraté a použité ako náhradné diely pre indické stroje. Do konca tohto roka by štátna spoločnosť Hindustan Aeronautics Limited, ktorá bude vykonávať modernizáciu Jaguarov, mala dostať zdarma staré Jaguary z Francúzska a Ománu a odkúpiť niekoľko strojov z Veľkej Británie. India chce takto získať vyradené lietadlá aj z iných krajín, aby sa zabezpečila dostupnosť náhradných dielov na ďalších ďalších 15 rokov. Zohnať čo najviac náhradných dielov "kanibalizáciou" vyradených lietadiel je nevyhnutné, pretože tak ako indická spoločnosť HAL, tak aj pôvodný výrobca súčiastok BAE Systems už dávnejšie ukončili výrobu Jaguarov a uzavreli montážne linky.

Indické ministerstvo obrany už dokončilo priamy nákup motorov F-125IN od americkej spoločnosti Honeywell, ktoré budú zabezpečovať pohon modernizovaných Jaguarov. Spoločnosť Honeywell získalo zákazku na 200 motorov F-125IN pri jednotkovej cene 5 miliónov dolárov. Z celkového počtu bude 160 motorov inštalovaných do 80 lietadiel a zostávajúcich 40 motorov sa bude uskladnených ako rezerva.

Pripomeňme, že v súčasnosti je celá flotila Jaguarov poháňaná motormi Adour Mk811, ktoré vyrobila britská firma Rolls-Royce. Súťaž na nové motory bola vyhlásená ešte v roku 2011 a zareagovali na ňu len dve spoločnosti: Honeywell a Rolls-Royce. Minulý rok sa však Rolls-Royce stiahol z súťaže a jediným možným dodávateľom zostal Honeywell.

V súčasnosti prebieha modernizácia 60 kusov dvojmiestnej verzie Jaguaru, ktorá je označovaná ako program DARIN-III (Display Attack Ranging Inertial Navigation III). Treba však dodať, že prebieha veľmi pomaly a od roku 2011 dodala spoločnosť HAL indickému letectvu len šesť modernizovaných lietadiel.

Jednotkové náklady na túto modernizáciu predstavujú 6 miliónov dolárov a vrámci tohto získavajú lietadlá AESA radar EL/M-2052, dva nové viacúčelové displeje, navigačný systém a systém elektronického boja. Stroje modernizované na úroveň DARIN-III budú mať tiež integrované protirádiolokačné rakety AGM-88 HARM a navádzané kazetové bomby CBU-105.

Zdroj: Indian Air Force launches new effort to revamp Jaguar fleet