Nové čínske bezposádkové lietadlo je pripravené na export

20.07.2017

Dňa 14. júla zverejnila čínska televízia CCTV+ zábery z prvého letu nového sériovo vyrábaného dronu Caj Chon 5. Čína je tak pripravená spustiť sériovú výrobu, či už pre svoje letectvo alebo pre zahraničných zákazníkov.

Caj Chon 5 (v preklade Dúha 5) je najnovším bezpilotným lietadlom čínskej štátnej spoločnosti China Aerospace Science and Technology Company. Predstavuje lietadlo typu MALE, t.j. dokáže operovať v stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. V západných médiách je zvyčajne označované ako CH-5 alebo Rainbow 5.

Prototyp lietadla Caj Chon 5 vzlietol prvýkrát v auguste 2015 a vejenosti bol predstavený o rok neskôr na Airshow China 2016.

Celý trup je postavený z ľahkých kompozitných materiálov. Lietadlo veľkosťou i tvarom nápadne pripomína americký dron MQ-9 Reaper od spoločnosti General Atomics . Trup je dlhý 11 m a krídla majú rozpätie 21 m. Maximálna vzletová hmotnosť stroja je 3300 kg, pričom užitočné zaťaženie je 1200 kg. Z toho 200 kg pripadá na vybavenie nesené vo vnútornej šachte trupu a 1000 kg na výzbroj zavesenú pod krídlami. Na šiestich externých závesníkoch unesie dron až 24 riadených striel vzduch-zem.

Motor s výkonom 330 koní umožňuje lietadlu dosiahnuť maximálnu rýchlosť viac ako 300 km/h, pričom jeho cestovná rýchlosť je 180 - 220 km/h. Lietadlo údajne vydrží vo vzduchu až 60 hodín, čím výrazne prevyšuje aj MQ-9 Reaper ER, ktorého letová výdrž je 42 hodín. Dostup Caj Chon 5 je 7000 m.

Lietadlo je schopné letieť úplne autonómne po vopred naprogramovanej trase, vrátane vzletu a pristátia. Pracovník pozemnej stanice ho môže prostredníctvom dátovej linky ovládať na vzdialenosť 250 m. Pri použití satelitného spojenia je možné tento dosah predĺžiť až na 2000 km.

Je pravdepodobné, že stroj s týmito impozantnými vlastnosťami dokáže osloviť viacero zahraničných zákazníkov. Jeho predchodcov, Caj Chon 3 a Caj Chon 4, zakúpilo už viacero krajín, vrátane Egypta, Saudskej Arábie, Nigérie, Turkmenistanu a Iraku. Iracké letectvo dokonca nasadilo Caj Chon 4 do ostrého boja, keď 10. októbra 2015 uskutočnilo pomocou dronu útok na bojovníkov Islamského štátu.

Zdroj: Новейший китайский беспилотный летательный аппарат CH-5 совершил первый полет