Nové motory pre bombardéry B-52H

20.12.2017

Minulý týždeň bol zverejnený dokument amerického letectva, ktorý načrtol podrobnosti obstarania nových prúdových motorov pre strategické bombardéry B-52 Stratofortress.

US Air Force plánuje objednať najmenej 608 nových pohonných jednotiek pre 76 lietadiel B-52H, ktoré sú momentálne v službe. Motory nahradia zastararané Pratt & Whitney TF33 a umožnia tak predĺžiť životnosť 55-ročných strategických bombardérov.

Spoločnosť Pratt & Whitney pôvodne navrhla renováciu motorov TF33, americké letectvo však túto možnosť zavrhlo. Zvažoval sa taktiež návrh, znížiť počet motorov u každého lietadla z osem na štyri, ten však bol nakoniec zamietnutý.

Požiadavky na nové motory hovoria, že pohonné jednotky nesmú degradovať aktuálne letové parametre bombardérov a zároveň by mali zabezpečiť zníženie spotreby paliva o 20 - 40%. Spolu s výmenou motorov by lietadlá mali získať aj nový napájací systém, ktorý zabezpečí fungovanie modernej palubnej elektroniky.

Zatiaľ nie je jasné, pre aký spôsob akvizície nových motorov sa americké letectvo rozhodne. Jednou z možností je delegovanie výberu motora na spoločnosť Boeing, ktorá lietadlá vyrobila a modernizuje. Ďalšou možnosťou je výberové konanie, ktoré by si zrealizovalo samotné letectvo.

Časový harmonogram tohto programu počíta s tým, že celý proces bude trvať maximálne 17 rokov. Bombardéry B-52H by tak získali počiatočné operačné spôsobilosti v roku 2029 a plnú bojaschopnosť by znovu nadobudli o päť rokov neskôr.

Vyhliadka na predaj viac ako 600 motorov prilákala niekoľko potenciálnych uchádzačov. Podujatia amerických vzdušných síl, ktoré sa konalo v dňoch 12. - 13. decembra v Barksdale v Louisiane, sa zúčastnili zástupcovia koncernov P&W (Pratt & Whitney), Rolls-Royce a GE Aviation. Na stretnutie prišli aj predstavitelia francúzskeho výrobcu motorov Safran. Nie je však jasné, či má táto spoločnosť záujem dodávať celé motory alebo len isté komponenty.

Hoci ide o mimoriadne lukratívnu príležitosť pre akéhokoľvek výrobcu, dokument sám o sebe ešte nezaručuje, že celý program výmeny motorov sa uskutoční. Od roku 1971 už bolo vypracovaných osem štúdií a návrhov na modernizáciu bombardérov novými pohonnými jednotkami. Žiaden z nich však nakoniec nebol zrealizovaný.

Každopádne, bombardéry B-52H môžu byť vyzbrojené riadenými strelami s jadrovou hlavicou a predstavujú tak dôležitú súčasť amerického strategického letectva. Navyše s ich prevádzkovaním sa zatiaľ ráta aj po roku 2050.

Zdroj: USAF details scope and schedule for B-52 re-engining