Nové rakety pre ruské vrtuľníky

26.09.2018

Velenie ruského letectva sa rozhodlo vyzbrojiť vrtuľníky Ka-52 a Mi-28N novými raketami S-13DF. Ide o neriadené rakety vzduch-zem, ktoré dokážu zničiť protivníka aj v opevnených krytoch - v bunkroch a v betónových budovách.

Hoci raketa S-13 vznikla ešte v časoch Sovietskeho zväzu, jej najnovšia verzia "DF" bola vyvinutá len nedávno na základe skúseností z konfliktu v Sýrii. Spočiatku ruské vrtuľníky používali v Sýrii štandardné rakety S-8 kalibru 80 mm, rýchlo však zistili, že nemajú dostatočnú priebojnú silu na zničenie opevnených cieľov.

Protitanková raketa S-13 kalibru 122 mm bola vyvinutá v 70. rokoch minulého storočia. Modernizovaná verzia S-13DF je poháňaná novým motorom. Je vybavená vylepšenou bojovou časťou, ktorá dokáže preniknúť cez betónové steny do hrúbky jedného metra a následne termobarická hlavica rozptýli výbušnú látku v uzavretom priestore a odpáli ju. Ako uviedol generálporučík Valerij Gorbenko, "bojová hlavica preniká cez betónové konštrukcie tak, ako to doteraz dokázali len letecké bomby."

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že rozhodnutie o nákupe vylepšeného modelu S-13DF bolo prijaté len v tomto roku. Prvá várka nových rakiet by mala byť dodaná ešte koncom tohto roka. Ruské letectvo plánuje obstarať do roku 2020 až 3000 rakiet S-13DF. Modernizácia starších rakiet S-13 na úroveň "DF" stojí od 240 do 360 tisíc rubľov (v závislosti od jej stavu).

Najefektívnejším spôsobom použitia S-13DF je, keď má vrtuľník nos zdvihnutý nahor. V takom prípade raketa po vystrelení letí po balistickej trajektórii a jej dolet sa predĺži až 7 km. Vrtuľník tak nemusí vstúpiť do zóny dosahu rakiet prenosných protilietadlových kompletov a ručných zbraní. Ak sú známe cieľové súradnice, palubný systém automaticky vypočítava správne miesto odpálenia rakety a uhol náklonu vrtuľníku.

Zdroj: Russian combat helicopters to receive new S-13DF unguided rockets