Nové ukrajinské vrtuľníky proti separatistom na Donbase

28.12.2018

Ukrajina nedávno znovu zaviedla do služby dva vrtuľníky, určené na vedenie elektronického boja. Oba stroje prešli generálnou opravou v leteckom závode Konotop. 

Ide len o jednu z mnohých aktivít ukrajinskej armády, ktorá sa snaží obnoviť staršie systémy sovietskej éry a získať pokročilejšie zbrane na boj proti separatistom, podporovaným Kremľom. Dôvodom je aj fakt, že po novembrovej námornej potýčke medzi ozbrojenými silami oboch krajín spozorovali ukrajinskí analytici výraznejšie zapojenie ruských síl.

Ukrajinské vzdušné sily oficiálne prijali vrtuľníky Mi-8MTPB a Mi-8MTPI počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal 21. decembra na leteckej základni Ozerne na západe Ukrajiny. Celkový počet týchto vrtuľníkov z čias studenej vojny, ktoré by mohla Ukrajina v budúcnosti ešte zmodernizovať, nie je známy. Oba stroje sú vyrobené na báze veľmi populárneho vrtuľníku Mi-8MT, ktorý je tiež známy svojim exportným označením Mi-17.

Mi-8MTPB je vybavený systémom "Bizon", ktorý je určený na rušenie komunikácie. Tento variant má v zadnej časti centrálneho trupu namontované hlavné antény spolu s chladičmi, ktoré odvádzajú teplo generované výkonnou elektronikou. Okrem rušenia dokáže systém Bizon aj lokalizovať zdroj rádiového vysielania a odhaliť tak pozíciu nepriateľských cieľov.

Mi-8MTPI disponuje systémom "Ikebana", ktorý je určený na rušenie nepriateľských radarov, vrátane rádiolokátorov protivzdušnej obrany. Tento variant má svoje antény umiestnené viac v strede a na oboch stranách vrtuľníka, čím je možné ho ľahko odlíšiť od verzie MTPB.

Elektronická vojna bola od začiatku významnou súčasťou konfliktu medzi ukrajinskou vládou a ruskom podporovanými separatistami. Kremeľ rozmiestnil a dodal povstalcom na Donbasse rôzne pozemné systémy elektronického boja, ktoré im poskytli významnú výhodu. Táto ruská taktika vedenia hybridnej vojny sa ukázala mimoriadne účinná pri rušení rádiovej komunikácie ukrajinských jednotiek alebo pri rušení bezpilotných prostriedkov.

V ďalšom prípade jednotka ukrajinskej armády vysielala rádiovú správu a v tom okamihu sa dostala pod presnú delostreleckú paľbu. Následne dostali ukrajinskí vojaci na svoje mobilné telefóny textovú správu od veliteľa proruských separatistov, v ktorej bola otázka, ako sa im páčil delostrelecký útok.

Pre ukrajinskú armádu je životne dôležité, aby získala podobné spôsobilosti elektronického boja a dokázala si vytvoriť reálny obraz o radaroch alebo veliteľských centrách protivníka.

Akékoľvek dostupné vrtuľníky Mi-8MTPB a Mi-8MTPI by mohli ukrajinskej armáde pomôcť zhromažďovať tieto informácie. Mohli by pomôcť získať informácie o mobilných raketových systémoch zem-vzduch, ktoré často menia svoje pozície. Permanentné monitorovanie bojiska by takisto umožnilo Ukrajincom lepšie pochopiť štandardné operačné postupy ruských a proruských síl, čo by mohlo odhaliť slabiny v taktike. Tieto vrtuľníky elektronického boja by mohli spolupracovať s bojovými lietadlami, ktoré dokážu zničiť pozície nepriateľskej protivzdušnej obrany.

Systémy ako Bizon a Ikebana, aj keď sú staršie a majú obmedzenejšie možnosti, by mohli pomôcť ukrajinským ozbrojeným silám zmenšiť rozdiely v zaostávaní pri vedení elektronického boja. Obzvlášť, ak budú použité proti separatistom, ktorí často používajú mobilné telefóny a iné nešifrované komerčné komunikačné systémy. Na druhú stranu kvôli obmedzenému počtu týchto špecializovaných vrtuľníkov bude Ukrajina schopná pokryť v reálnom čase iba časť územia, na ktorom prebiehajú boje.