Nové verzie ruských vrtuľníkov pripravené na export

29.08.2018

Na fóre Armia 2018 predstavila spoločnosť Vertoľoty Rosii nové modernizované verzie vojenských vrtuľníkov, ktoré sú určené na predaj zahraničným zákazníkom.

Variant Mi-28NE má rozšírený arzenál pôvodnej výzbroje o protitankové riadené strely 9M123M "Chryzantema-VM", ktoré majú dosah 10 km. Zároveň bola zachovaná možnosť vyzbrojiť vrtuľník strelami 9M120-1 ATGM "Ataka-VM". Do výzbroje Mi-28NE pribudli aj letecké bomby s hmotnosťou 500 kg. Dôležitým vylepšením sú aj výkonnejšie motory V-2500-01. Nové lopatky rotora zvyšujú letové výkony stroja vo vysokých nadmorských výškach a horúcich klimatických podmienkach. Pribudli aj zabudované palivové nádrže a vybavenie na ovládanie dronov priamo z kabíny posádky.

Na fóre boli predstavené aj vylepšené exportné verzie bojových vrtuľníkov Mi-35M a Mi-35P. Vrtuľník Mi-35P bol vybavený zameriavacím systémom OPS-24N-1L, ktorý pozostáva z dlhovlnnej termokamery tretej generácie, TV kamery a laserového diaľkomeru. Okrem toho získal nový digitálny letový systém PKV-8 na báze autopilota.

Modernizácia na úroveň Mi-35M rozšírila arzenál výzbroje vrtuľníka o strely typu vzduch-vzduch Igla-S. Stroj navyše získal obranný systém Prezident-S s laserovým systémom rušenia tepelne navádzaných striel prenosných protilietadlových kompletov.

Zdroj: АО "Вертолеты России" представили модернизированные Ми-28НЭ и Ми-35М