Nový americký bojový dron brázdi oblohu

07.03.2019

Americká výskumná organizácia Air Force Research Lab oznámila, že nové bezposádkové bojové lietadlo XQ-58A Valkyrie uskutočnilo svoj prvý let. Zároveň bol zverejnený krátky záznam z telu tohto dronu, ktorého vývoj bol posledné dva roky zahalený rúškom tajomstva.

Americké letectvo vo svojom tlačovom vyhlásení uviedlo, že vysokorýchlostné podzvukové bezpilotné lietadlo s dlhým doletom XQ-58A Valkyrie zrealizovalo 5. marca 2019 svoj prvý vzlet z vojenského zariadenia Yuma Proving Grounds v Arizone. Lietadlo XQ-58A strávilo vo vzduchu 76 minút a počas letu správalo podľa očakávania.

Celkovo je naplánovaných päť skúšobných letov, ktoré sa uskutočnia v dvoch fázach. V rámci nich sa bude hodnotiť funkčnosť systému, aerodynamický výkon, vzlet a pristátie.

Organizácia Air Force Research Lab spolupracovala na vývoji tohto dronu so súkromnou spoločnosťou Kratos Unmanned Aerial Systems. Vývoj a výroba prvého demonštrátora trvala 2,5 roka.

XQ-58A spadá do portfólia projektov nízkonákladových leteckých technológií, ktorými chce americké letectvo prerušiť rastúcu trajektóriu nákladov taktických lietadiel. Cieľom tejto iniciatívy je zrýchlenie vývoja bezposádkových lietadiel, aby sa znížil čas a náklady na ich výrobu. "XQ-58A je prvým bezposádkovým systémom, ktorý je charakteristický nízkymi obstarávacími a prevádzkovými nákladmi, pričom ale svojimi schopnosťami výrazne prispeje k zmene pravidiel hry," povedal Doug Szczublewski, programový manažér projektu XQ-58A.

Očakáva sa, že XQ-58A bude predstavovať nízkonákladový dron, ktorý bude určený na hliadkovanie, údery na pozemné ciele ako aj vedenie elektronického boja. Tieto lietadlá by mali byť schopné operovať nezávisle ako spolupracujúci "kŕdeľ" alebo ako tzv. "oddané dvojky" (wingmani) pilotovaných bojových lietadiel. Tento stealth dron má údajne dolet cez 3200 km a je schopný niesť navádzané bomby SDB (Small Diameter Bomb), prieskumné vybavenie alebo súpravu elektronického boja.

Cieľom amerického letectva je získanie opätovne použiteľného nízkonákladového bojového bezpilotného lietadla, ktorého cena by bola 3 milióny dolárov pri objeme výroby do 99 kusov ročne. V prípade produkcie nad 100 dronov ročne by mala jednotková cena klesnúť len na 2 milióny dolárov. Je potrebné si uvedomiť, že takáto cena je na úrovni dnešných cien moderných riadených striel s plochou dráhou letu. Ak by sa ju podarilo dosiahnuť aj pri adaptovateľnom stealth drone, ktorý môže byť opakovane použitý, tak by sa tým za pomerne nízku cenu výrazne zvýšil bojový potenciál a flexibilita amerického letectva.

XQ-58A by mal byť schopný operovať aj z miest, kde sa nenachádza veľká vzletová dráha, pretože je vybavený štartovacím raketovým motorom. To znamená, že bude môcť byť prevádzkovaný aj v bojovom prostredí s neexistujúcou infraštruktúrou.

Veľký dolet zároveň umožní týmto dronom nepredvídateľným spôsobom preniknúť aj pokročilou protivzdušnou obranou nepriateľa. Sumár všetkých týchto vlastností napovedá, že XQ-58A by mohol v blízkej budúcnosti významne zmeniť spôsob, akým budú americké vzdušné sily viesť letecký útok.

Zdroj: Air Force's Secretive XQ-58A Valkyrie Experimental Combat Drone Emerges After First Flight