Nový čínsky bojový dron absolvoval svoj prvý let

28.07.2018

Dňa 3. júla sa prvýkrát vzniesol do vzduchu prototyp nového čínskeho bezposádkového lietadla Yaoying-2.

Ide o dron typu MALE, ktorý dokáže operovať v stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. Zo zverejnených fotografií je zjavné, že lietadlo nesúce na trupe označenie "Air Sniper", môže byť vyzbrojené minimálne dvomi protitankovými riadenými strelami AKD-9. Stroj má pod trupom umiestnený ešte jeden závesný bod, ten bol však prázdny.

Za vývojom tohto dronu stojí firma Guizhou Aircraft Industry Corporation (GAIC), ktorá je dcérskou spoločnosťou štátnej Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Ide o dolnoplošník s dĺžkou asi 6 m. Yaoying-2 má maximálnu vzletovú hmotnosť 1280 kg a výškový dostup 7500 m. Dokáže letieť rýchlosťou 230 km/h a jeho letová vytrvalosť je 16 h.

Okrem výzbroje môže niesť aj ďalšie vybavenie, ktoré ho predurčuje vykonávanie úloh súvisiacich s hliadkovaním a signálnym spravodajstvom. Zároveň môže byť efektívne využité pri rôznych protiteroristických operáciách.

Čínske médiá zdôrazňujú, že toto bezpilotné lietadlo bude čoskoro pripravené na export a môže byť upravené podľa požiadaviek zákazníka. Je celkom možné, že Yaoying-2 nadviaže na exportný úspech dronov z rodiny Rainbow a Wing Loong, ktoré si našli množstvo záujemcov z krajín na Blízkom východe, v Afrike a v Ázii.