Onedlho začnú dodávky nových protilodných striel pre indické Su-30MKI

16.11.2017

V januári 2018 majú indické vzdušné sily dostať prvé strely s plochou dráhou letu typu BrahMos-A. Strely budú súčasťou výzbroje približne 50 stíhacích lietadiel Su-30MKI.

Indické letectvo vykonalo v priebehu rokov 2016 - 2017 niekoľko skúšok na dvoch upravených Su-30MKI. Dodávky striel sa začnú po záverečných testoch proti pozemným a námorným cieľom, ktoré sú naplánované na koniec tohto roka.

BrahMos je produktom spoločného indicko-ruského vývoja, čo vyjadruje aj samotný názov rakety. Prvá časť pomenovania strely sa vzťahuje k rieke Brahmaputra v Indii a druhá k rieke Moskva v Rusku.

BrahMos je derivátom ruskej protilodnej strely P-800 Oniks, ktorá bola zavedená do výzbroje indického námorníctva v roku 2006. Táto strela s plochou dráhou letu patrí do kategórie "vystreľ a zabudni". Môže byť odhodená vo výške 500 až 14 000 metrov, pričom v záverečnej fáze letí 10 metrov nad morom. Pri maximálnej rýchlosti Mach 3 predstavuje BrahMos najrýchlejšiu strelu s plochou dráhou letu na svete.

Dosah strely sa odhaduje na 290 km, avšak India už testuje aj variant s predĺženým doletom. BrahMos-A môže niesť konvenčnú (200 kg) alebo jadrovú (300 kg) hlavicu .

Aby mohli lietadlá Su-30MKI niesť BrahMos-A, musia mať zosilnený podvozok, pretože hmotnosť tejto strely dosahuje 2,5 tony. Okrem toho budú stíhačky vybavené aj novými elektronickými obvodmi, ktoré sú odolné voči elektromagnetickým impulzom jadrového výbuchu.

Vzhľadom na veľkosť a hmotnosť BrahMos-A bude každé Su-30MKI schopné niesť iba jednu takúto strelu. Pôjde však o významnú spôsobilosť, ktorú indické vzdušné sily získajú. Prvýkrát bude mať viacúčelové stíhacie lietadlo s veľkým bojovým rádiusom integrovanú nadzvukovú strelu s plochou dráhou letu a dlhým dosahom. Indické letectvo plánuje v nasledujúcich rokoch obstarať asi 200 kusov týchto striel.

Zdroj: India's Air Force to Start Receiving Nuclear-Capable Cruise Missile in 2018