Operácia v Sýrii odhalila nedostatky vrtuľníkov Mi-28

04.12.2017

Ruská vojenská intervencia v Sýrii, ktorá začala v roku 2015, pozostávala hlavne z masívnej leteckej kampane. Do operácií proti rôznym militantným skupinám sa zapojilo viacero ruských lietadiel a útočných vrtuľníkov, vrátane moderných Mil Mi-28.

Mi-28 je moderný útočný vrtuľník, ktorý je určený na priamu podporu pozemných jednotiek, na ničenie obrnených vozidiel, ale aj nepriateľskej pechoty. Počas kampane v Sýrii sa u týchto nových ruských vrtuľníkov objavilo množstvo technických nedostatkov.

Intenzívne nasadenie v ostrom konflikte odhalilo, že Mi-28 majú problémy s motormi, palubnou elektronikou, ale aj riadiacimi a navigačnými systémami. Zistilo sa tiež, že úlomky, ktoré vznikajú pri odpálení rakiet, môžu spôsobiť katastrofálne poškodenia stroja.

Podľa šéfa Výboru obrany Ruskej federácie Viktora Bondareva bolo už viacero technických a konštrukčných nedostatkov odstránených, no stále majú problémy s palubnou elektronikou a so systémami nočného videnia. "Táto avionika je nefunkčná - pilot nič nevidí ani nepočuje", uviedol Viktor Bondarev. Okuliare nočného videnia, ktoré sú súčasťou Mi-28, dostali prezývku "Smrť pilotom".

Paradoxom je, že Mi-28 prezývajú "Nočný lovec", pretože moderné vybavenie a senzory ho predurčujú na operácie počas noci alebo za nepriaznivých poveternostných podmienok. Práve pri jednej takejto misii havaroval 12. apríla 2016 ruský Mi-28 v provincii Homs (Sýria). Tragickú nehodu, pri ktorej zahynuli obaja členovia posádky, spôsobili práve okuliare nočného videnia.

Zdroj: Syrian war has revealed a number of technical flaws of Russian Mi-28 helicopter